Karbondioksitten Elektrik Mi ?

0
455

Elektrik santralleri ve fabrika bacalarından çıkan  karbondioksit gazı her zaman için sorun olmuştur. Kimi kişilere göre hiçbir işe yaramadığı kadar kimileri içinde küresel ısınmaya yol açmaktadır.

Ama bu durum Amerikalı bilim adamı Bert Hemeries ve ekibinin geliştirmeye başladığı ve halen çalışmalarının devam ettiği bir proje ile bu durum değişmek üzere. Eğer bu proje ile istenilen sonuç elde edilirse sera gazı ve içerdiği karbondioksit elektrik üretmede hammadde olarak kullanılabilecek.

Elektrik santralleri dünya çapında her yıl yaklaşık 12 milyon ton karbondioksit salımı gerçekleştiriyor. Ayrıca konut ve ticari ısıtma yoluyla da 11 milyon tonluk karbondioksin açığa çıkıyor.

Kömür yakan fabrikalardan çıkan sera gazı yaklaşık yüzde 10 karbondioksit içeriyor. Hiçbir şekilde işe yaramayan ve öylece atmosfere bırakılarak ciddi zararlara yol açan bu gazın su ve diğer sıvılarla tepkimeye girmesi ilerleyen aşamalarda elektron akımı yaratarak elektrik üretiyor.

Bu yöntem kullanılırsa, elektrik santralleri, sanayi ve konutlardan çıkan CO2 ile yılda fazladan 1.570 milyon KW elektrik üretilebilecek. Bu da Hoover barajının yıllık elektrik üretiminin yaklaşık 400 katı olması itibarı ile dikkate değer bir rakam.

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA