Kaplamalı Kesici Takımlar

0
360

 Kaplamalı Kesici Takımlar

       Kaplama; kesme kuvvetini, oluşan ısıyı ve aşınmayı büyük oranda azaltarak geçici bir yağlayıcı görevi yapmaktadır. Bu, özellikle daha kaliteli yüzey elde edilmek istenildiğinde daha yüksek hızların kullanılmasına imkân sağlar.

       Kesici takım malzemelerindeki en önemli gelişme, takımların yüzeylerinin birkaç mikron kalınlığındaki tabaka ile kaplanmasıdır. Kesici takımların yüzey kaplamalarında yaygın olarak dört farklı kaplama malzemesi kullanılmaktadır. En belli başlı kaplama malzemeleri titanyum karbür (TiC), titanyum nitrür (TiN), titanyum karbonitrür (TiCN), alüminyum oksit (Al2O3)’tir.

       Titanyum nitrür kaplamalar aşınma etkisini azaltmaktadır. Oksidiyona karşı direncin gerekli olduğu uygulamalarda titanyum alüminyum nitrür (TiAlN), sert malzemelerin işlenmesinde titanyum karbür nitrür (TiCN) kaplamalar en iyi özelliklere sahiptirler. Korozyona karşı direncin gerekli olduğu uygulamalarda ise daha kalın seramik kaplamalar kullanılmaktadır

        Titanyum karpit (TiC) ve alüminyum oksit (Al2O3) oldukça sert malzemelerdir. Bu sebeple oldukça yüksek aşınma direnci sağlarlar. Aynı zamanda kimyasal olarak asal olduklarından takım ve talaş arasındaki kimyasal ve ısıl alışverişte bir engel oluşturulmasını sağlarlar.

         Titanyum nitrür (TiN) diğerleri kadar sert bir malzeme olmamakla birlikte ucun yüzeylerinde oldukça düşük bir sürtünme katsayısına sahip olduğundan krater aşınmasına karşı direnç sağlar. TiN aynı zamanda altın sarısı bir renge sahip olup kesici takımlara daha düşük sıcaklıklarda uygulanabilir. Titanyum karbür nitrür (TiCN) ve titanyum alüminyum nitrat (TiAlN), TiN gibi düşük sıcaklıklarda kaplanabildiğinden alt katman çok fazla etkilemezler.

          Kaplama kombinasyonları ile oluşturulan kaliteler oldukça geniş bir uygulama alanı bulabilmektedir. Titanyum nitrür kaplamalara altın sarısı bir renk kazandırırken titanyum karbür gri renkte alüminyum oksit ise saydam görünmektedir.

            Titanyum karbon nitrür mükemmel yapışma özelliklerine sahiptir ve iyi bir aşınma direnci sağlar. Uçtaki kaplamaların toplam kalınlığı 2~12   µm’yi geçmez, çünkü daha fazla kalınlıklar negatif (olumsuz) bir etki yaratabilir. Kalınlığın artması ile aşınma direnci artacak olmasına rağmen gevreklik gündeme geleceğinden tuhaflaşma söz konusu olabilir. Daha ince kaplamalar iyi tokluk performansı sağlayarak özelliklerin dengelenmesinde önemlidir.

 mmmm Hv: Sertlik

Br: İşleme sırasında ucu etkileyen zararlı ısı ve kimyasal reaksiyona karşı bir engel oluşturma

Bo: Asıl alt katmanın uca yapışma kabiliyeti

Cof: Sürtünme katsayısı

VB: Serbest yüzey aşınması

KT: Krater aşınma direnci

T: Tokluk

Kaplama malzemelerinin değişik özellikleri

        Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi her kaplama malzemelerinin çeşitli özellikleri vardır. Bunları üst üste kaplayarak daha sağlıklı takımlar oluşturulabilir.

Örnek :

mmm

       Örnekte WC takıma sırasıyla 1. katman olarak TiC, 2. katman olarak Al2O3 ve en üstte 3. katman olarak TiN kaplama yapılmıştır ve katmanların kalınlıkları birinciden üçüncüye doğru giderek azalmaktadır.

      TiC temel kaplama malzemesi olarak çekirdeğe dayanım ve aşınma direnci sağlamak için yapılır. Alüminyum oksit ikinci katman ise uca yüksek sıcaklıklarda kimyasal kararlılık kazandırmak ve aşındırıcı aşınmaya karşı direnç kazandırmak içindir. En ince olan TiN kaplama ise yüzeyde düşük bir sürtünme katsayısı sağlayarak takım ısınmasını buna bağlı olarak talaş yığılmasını (BUE) engeller. Ayrıca krater aşınmasına karşı direnç sağlar.

Yazan Ali Dörtlemez. Elinde olmayan sebeplerden dolayı aramızdan ayrılmak durumunda kaldı.

Paylaş
Önceki İçerikSu Jeti
Sonraki İçerikSıcak Hava Balonları Nedir?
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA