İyi Bir Mühendis Nasıl Olunur

0
1620

İleride tercih edilen bir İmalat Mühendisi, Makine Mühendisi olmak için neler yapmak gerekir. Ben kendim için araştırdım sizler içinde faydalı olacağına inanıyorum eksik gördüğünüz bir kısım olursa yorum olarak atabilirsiniz.

Öncelikle tercih edilen mühendis derken; bir işletmeye başvurduğunuzda sizle beraber aynı mevkiye başvuran diğer mühendislerden bir adım önde olmanızı sağlayacak bazı noktalar.

Artık bu tür konularda olmazsa olmaz kelimelerin en başında gelen İngilizce bilmek. Türkiye öyle bir konuma geldi ki adam garson alacak, çırak alacak ilanının altına yazmış “(İngilizce bilen)” diye. Artık Türkiye’de İngilizce, iş konusunda anadil halini aldı ve bunun yanında ek bir dil olarak Almanca, Japonca, Çince gibi son yılların popüler dillerine hakim olmak da en iyisi.
Çalışılacak sektör demişken bu her şeyden önemli birazdan bir takım programlardan bahsedeceğim. Bu programlarda değişiklik gösterebiliyor. Mesela otomobil sektörlerinde olmazsa olmaz programlardan biri Catia’dır, ama otomobil kadar teferruatı olmayan bir sektör için “inventor, solidworks” gibi başka bir programdır.
Bana göre bir mühendis fabrikada sözünü geçirmek için bilginin yanında diksiyon eğitimi alması lazım, neden mi?
İnsan beyninde anlatmak istediği bilgi misal 10 birim. Bu ağızdan çıkarken yaklaşık olarak 5 birime düşüyor. Bunun ardından karşımızdaki kişi bu bilgileri mantıksal süzgeçten geçirdikten sonra onun anladığı yaklaşık olarak 2 birime düşüyor. Bakın ne oldu %80 lik bir bilgi kaybı oldu. Boşa dememişler “sen ne kadar bilirsen bil anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır.”
Diksiyon kurslarının amacı budur; karşındakine daha fazla anlatabilmek. On birimden sekiz, dokuz birimini karşı tarafa anlatabilmek. Diksiyonun yanında bide giyim kuşamada biraz dikkat ettikleri zaman ortada pek sıkıntı kalmıyor. Prezantabl eleman dedikleri bu işte…Düzgün ve akıcı bir diksiyon, düzgün bir dış görünüş…
Bunlar olsa güzel olur kısmındaydı. Şimdi birde olmazsa olmazlara bakalım.
Öncelikle bu işin en dışından başlayalım. Etiket; bizim etiketimiz ne olabilir. Tatbikî iyi bir üniversite, bir ODTÜ, YTÜ, İTÜ vs. bunlarla anadolunun kuytu (bu tabir ne kadar doğru bilmiyorum ) bir köşesinde ki üniversiteyle bir olmuyor tabiki.

He bu demek değilki üniversite herşey, olayın yine kişide bittiğine inanıyorum ben. Üniversite sizi belli bir yere kadar taşır. Gerisi yine size kalmış. Zaten çoğu firma işe alacağı elemanın üniversitesinden ziyade firmasına ne katabileceğiyle ilgilenir. Bunun aksini olduğu durumlar nadirdir ve şirketin havası yükselsin diye atılan adımlardır, yoksa arada uçurum falan olduğu yok.

Bir makineci için olmazsa olmaz programlar ( BU SİZİN SEÇİCEĞİNİZ SEKTÖRE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR ) Autocad, Catia, Unigraphics, Ansys yani kısaca CAD-CAM programlar mühendislerin (İmalât, Makine vs.) adı soyadı gibi bilmeleri gerek bir program.

Genelde okullarda bir tanesi gösterilir siz sahaya çıktığınızda gördüğünüz programlarla kullanılan arasında çok fark göreceksiniz. Bu çok normal. Bu koduna etkili olan ok konu var şimdi girmicem o konulara siz ne yapa bilirsiniz kurslara gidebilirsiniz. Maddi sıkıntılar olursa ki çok normal bir durum birde öğrenciliniz düşünülürse onun için internet sitelerinde çok iyi anlatılıyor bu konular sen yeter ki öğrenmek iste.
Bunları öğrendiniz ama iş ortamında, sahada bunları kullanamazsanız bir anlamı olmuyor. İşte burada devreye tecrübe giriyor. İş ararken çoğunluğun başına gelir “tecrübeli” bu kelimeyi hiç anlamam herkes tecrübeli eleman istiyorlar tama haklılar işi öğretmekle uğraşmak istemiyorlar ama bu elemanlar nerde iş öğrenecek herkes tecrübeli adamı ararsa.

Kısaca şöyle diyebilirim;

  1. Bir mühendis iseniz ve bir yabancı dil bilmiyorsanız, düşük bir ücretle ile çalışmak istemediğiniz bir işte/bölümde çalışmak zorunda kalabilirsiniz.
  2. Kişileri etkileyen bir diliniz yok ise her zaman 2. veya 3. planda bir mühendis veya bir çalışan olursunuz.
    Memur gibi bir hayat sürdürüyorsanız size verilecek görev ya da sizin uğraştığınız iş hep sabit kalır. Çabuk sıkılır, sürekli iş değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
  3. Utangaç, içine kapanık veya düşüncelerinizi, projelerinizi aktaramıyorsanız, siz özel sektörün en sevdiği mühendis grubundasınız. ( Az maaş, çok iş yapanlar. )

Kendimizi geliştirmeliyiz neden, Telefon alırken bilgisayar alırken hep en üst teknolojiyi isteriz daha çok özellik olsun kullansak da kullanmasak da hepimizin telefonunda vardır adı bilmediğimiz özellikler işte bu sebepten kendimizi geliştirmeliyiz. Kendimizi geliştirirken şunu demeliyiz kendimize; “BEN PATRON OLSAM NASIL BİR MÜHENDİS İSTERİM”

AMA BENİM HEDEFİM BU ÖZELLİKLERE SAHİP BİRİNİ ARAMAK…

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA