İmalat Mühendisliği Okumak mı? Koşturmak mı? Yoksa Her İkisini Yapmaya Çalışmak mı?

0
844

Galiba baya uzun bir başlık oldu. Başlıktanda anlaşıldığı gibi ufak çaplı kendimden bahsetmek imalat mühendisliğinden ve bir günlük yaşantımdan bahsetmek istedim. Uzun zamandır böyle bir yazı yazmayı planlamıştık nasip bu güneymiş.

Öncelikle imalat mühendisliğinden bahsedeyim yazı biraz günlük tadında olacağı için bir resim ekliyorum bölüm hakkında bilgi sahibi olabilirler bu ciddi kısımı okumak isteyenler buyrun.

Gelelim asıl konumuza. imalat mühendisi adayı nasıl bir gün geçiriyor. Ne yapmak isteyip ne yapıyor. Hazır mıyız ? Bu girişle de sanki biraz beklentiyi yüksek tuttuk ama hayırlısı :)

Herkes için zor olan ve son günlerde sendrom diye adı anılan günden bahsedelim ki en kötü halimiz bilinsin. Pazartesi okula gitmek istememenin verdiği huzursuzlukla saat 6 ila 6.30 arası kalkılıyor ki eziyet kanında hissedilebilsin. İlk durak lavabo yaz kış buz gibi akan o buz gibi suyun altına elini sokarak artık uyandığının farkına varıyorsun. Artık yapmak istediklerin değil yapabilmen için uygulama alanıyla karşı karşıyasın. Durup bi düşünüyorsun gerçekten de bunu istiyor muyum? Ben bumu olmak istiyorum. Sonra bir takım cevaplar.

Evet. İmalat mühendisi olmak istiyorum. Evet hayalimdekileri yapabilirim çok zor değiller en azından yürüyen gemi yapmak istemiyorum. O zaman bunun yolu o derse gitmekten geçiyorsa derse gitmeli miyim? Evet derse gitmeli olması gerektiği yerde derse gitmeli mi sorusu aklıma geliyor. Bunun tek sebebi var derslere yeteri kadar ilgi duymamam ama şu bi gerçek ki  bu dönem daha yeni başladı bir hafta derse girdik ama derslere gidesim geliyor :)

Neyse devamsızlık meselesi yüzünden derse geçiyorsun haliyle ikinci durak okul oluyor. Ama kafa hiç bir zaman derste değil hep dışarıda hep bi makinede hep bi projede. He yaptığın birşey var mı diye sorarsanız elde var sıfır sadece hatalar boş uğraşlar.

Kafamı sürekli karıştıran tek konu var. Bir şeyler yapabilirim ama ney. Neden sadece okula gidip geleyim ki benim mühendisliğim sadece kağıt üzerine olmamalı. Sürekli bunu düşünür bununla yaşar oldum son zamanlarda artık düşünmenin yeterli olmadığına kanaat getirdim ve çalışmalara başladım.

Şöyle bir gerçek var ha deyince projeyi yapamıyorsunuz. Öncelikle herhangi bir tecrübeniz olmadığı için sürekli yapboz yapmanız parça değişmeniz lazım. Arkanızda gerçekten sizi sürekli destekleyecek bir sponsor lazım ki böyle bir şey gerçekten zor. (Kendi çalışmalarını yapan arkadaşlar için 3d Printerım hizmetlerinde benimle irtibata geçebilirler.)Durum böyle olunca dek dostunuz ayaklarınız ve aliexpress oluyor. Ayaklarınız oluyor çünkü böyle durumlarda bir yerlerden kısmalısınız ki havuza bir şeyler damlasın. İkinci seçenekse aliexpress herkes biliyordur. Çin’den alış veriş öğrenci için birebir elektronik devre parça en uygun şekilde bu siteden bulabilirsiniz. Gelmesi biraz uzun sürebiliyor ama fiyatları gerçekten cazip olduğu için o süreyi görmezden gelebiliyor. Bir dipnot düşelim şuan için Çin takvimine göre yılbaşı olduğu için bir süre tatil şimdi alırsanız bir süre gecikmeli gelecektir.

Konuyu biraz dağıttık toparlayalım sonuç olarak üniversitedeki hocamla yeni bir projeye başlama eşiğindeyiz. Allah yardımcımız olsun inşallah. Projeden bahsetmeyeceğim ne olduğunu bloğumu takip edenler bilirler.

Dediğim gibi öğrenci arkadaşlar her türlü yapacakları işlemlerde danışabilirler elimden geleni ardıma koymam . Şimdiden projeleriniz de başarılar . Esen kalın. Bu arada BENİMLE OLMAYA NE DERSİNİZ

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA