İmalat Mühendisi Kime Denir ?

0
386

Bir çoğumuzun yeni duyduğu, soranlara ne olduğunu açıklayıncada ” aa o Makine Mühendisi değilmiydi ” diye tepki aldığımız bölüme İmalat Mühendisliği diyoruz.İmalat Mühendisliği bir zamanlar Makine Mühendisliğinin bir dalıydı, şimdi ise bir çok üniversitede bölüm olarak var.Peki kimdir bunlar ne iş yaparlar ?

İmalat Mühendisi temel olarak, soyut halde bulunan tasarımı en kaliteli, en hızlı ve en düşük maliyetle somut hale getirme becerisine sahip mühendistir. İmalat mühendisi bir ürünün tasarımından başlayarak ürün ortaya çıkana kadar geçirdiği evrelerin tümünde görev alabilir.Çoğu üniversitemizde Teknoloji Fakültesinde bulunan İmalat Mühendisliği; bir nevi Makine Mühendisliğinin uygulamalı olan kısmıdır.İmalat Mühendisliği içerisinde; Üretim Metalurjisi (Döküm), Kaynaklı İmalat, Talaşlı İmalat (Makine İmalat), Mekanik Metalurji (Toz Metalurjisi) gibi alanlar bulunmaktadır.Bu alanlarda hem teorik hem pratik anlamda eğitimler verilmektedir.Bunların yanı sıra CAD, CAM, CİM eğitimide alarak hem tasarım hem çizim hem CNC kodlama alanında bilgilere sahip olurlar.Bir İmalat Mühendisi eğitim hayatı boyunca en az bir kere Döküm, Kaynak, Torna çekme, Çekme testi, CNC vb. işlemleri yapmış olarak mezun olmaktadır.Bu da Sanayi sektörünün istediği gibi hem teorik bilgi  hem pratik uygulama bilen mühendislerin yetiştirildiği anlamına gelmektedir.

İmalat Mühendislerinde olması beklenen özellikler ise şu şekildedir;

● İmalat problemlerinin çözümü için temel ve mühendislik bilimlerinin prensiplerini uygulama becerisi,

● İmalat sistemlerini tasarlama, yürütme ve sonuçları analiz edip yorumlayabilme becerisi,

● Türkçe ve İngilizce sözlü ve yazılı iletişim kurabilme becerisi,

● Mühendislik tasarım ve analizlerinde bilgisayar yazılımları gibi modern mühendislik yöntemlerini ve bilgiye ulaşmada çağdaş yöntemleri kullanabilme becerisi.

● İmalat Yöntemleri ve Malzeme Bilgisi: İmalat yöntemlerini etkileyen ve aynı anda kendisi de değişikliğe uğrayan malzemelerin davranış ve özelliklerini değerlendirme.

● Rekabetçi İmalat: İmalat planlama, strateji ve kontrol yöntemleriyle rekabetçi imalat yöntemlerini geliştirme.

● Laboratuar Çalışmaları:  İmalat proseslerindeki değişkenlerin laboratuar ortamında ölçüm ve değerlendirilmesi.

 

İmalat Mühendisleri İçin İş Olanakları Nelerdir ?

Bir İmalat Mühendisi imalat yapan her alanda görev alabilir. İmalat Mühendislerinin potansiyel çalışma alanları arasında başta otomotiv, uçak, beyaz eşya, tarım veya genel makine imalat sektörü, elektronik malzeme ve demir-çelik olmak üzere, bünyesinde imalat gerçekleşen daha birçok sektörü saymak mümkündür. Görev alabilecekleri sektörlerin bu denli geniş olması ve imalat süreçleri hakkındaki geniş bilgileri imalat mühendislerine, tasarımdan son ürüne kadar uzanan geniş bir alanda, çok çeşitli iş olanaklarının önünü açmaktadır.

Türkiye’ de daha yeni bir yere sahip olan İmalat Mühendisliği eğitimi Avrupa’da ve Amerika’da bir çok üniversitede ” Manufacturing Engineering ” ve ” Production Engineering ” adları altında yaygın bir şekilde verilmektedir.

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA