İlk İzlenim Önemli…

0
733

Yepyeni bir çevreye girip de  tüm gözlerin üzerinde olmasının insanı ne kadar bunalttığını biliriz ve hepimiz bu durumu kesinlikle yaşamışızdır. Daha önce hiç karşılaşmadığımız tanımadığımız insanların arasına girerek iletişimde bulunmak ve bundan sonra aşamaların adımlarını atmak için ilk izlenim çok önemlidir.

İş görüşmesine gideceğiz veyahut bir iş toplantısında sunum yapacağız. Böylesi ortamlarda ilk izlenim için izlenmesi gereken bazı yollar önemlidir.  Gelin hep birlikte izlenmesi gereken yollara bakalım. :)

Prova Yapmalıyız 

Öncelikli olarak iş görüşmesine gitmeden veya sunum yapmadan önce kendi kendimize ayna  veya evdeki diğer bireylerin karşısında prova yapmalıyız. Böylelikle söyleyeceğimiz sözlerden tutunda hareket ve mimiklerimize kadar yaptığımız pratikler bize önemli günde yardımcı olur. Çünkü kafamızda tasarladığımız görüntüler hayatımızı şekillendirir.

Karşımızdaki kişiyi dinlemeliyiz 

Dinleyen insan pek fazla konuşmayan insandır yada insanın sığındığı bir tabudur bu bilinmez ama gerektiğinde güçlü cümleler kurarak konuşmaya katılır ve herkes tarafından dinlenmeyi başarır.

Kendimiz Olmalıyız

İnsan öncelikle dürüst olmalıdır. Eğer bir konuda herhangi bir bilgiye sahip değilsek bunu kabul etmeli ve bilmediğimiz bir şeyi biliyormuş gibi yapmamalıyız. Orjinal olmalı ve karşımızdaki kişilerin güvenini kazanmalıyız.

Göz Teması 

Karşımızda konuşan biri varsa eğer ondan gözlerimizi kaçırıp başka şeylerle ilgilenmememiz lazım. Aksi takdirde ortamın motivasyonunu düşürerek iletişimde negatif etki yapar. Karşımızdaki kişiye odaklanarak tüm dikkatimizi ona vermeliyiz.

Son olarak tabikiiii heyecan gözlerden anlaşılır.Derin bir nefes alıp kendimize olan özgüvenle kendimizi kanıtlamalıyız :) şimdiden başarılar… :)

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA