İlk İş Deneyimim…

1
989

Merhaba Arkadaşlar,

bu yazımda sizlere ilk işe girişimi ve edinebildiğim tecrübelerimi aktaracağım.Öncelikle Biraz kendimden bahsedeyim;  Balıkesir üniversitesi Makine Mühendisi mezunuyum ve askerliğimi Allahın izniyle yaptım.

Askerden döndüğüm gün iş arayışlarına başladım. Yaklaşık 8 gün sonra da ilk işime başladım.İlk iş görüşmeme gittiğimde çok heyecanlıydım,güzelce giyindikten sonra firmaya gittim. Selam verip içeri girdim. Tanışıldıktan sonra bana iş tecrübemin olup olmadığını sordular. Ve çince biliyormusun dediler :) Belkide bunları tecrübesizsin, dil bilmiyorsun diyip maaşa çekeceklerdi. Muhabbetten sonra bana yeni işe başlayan mühendislerin maaşlarının 1000 lira olduğunu söylediler. Bende çok sıcak bakmadım ve teşekkür edip CV mi bıraktım.

Bu olaydan 1 saat sonra başka bir iş görüşmesine gittim. Benden beklentilerini söyleyip yapıp yapamayağımı sordular. Beklentilerini karşılayacağımı söylediğimde, yarın işe başlamamı söylediler. İlk işe başlayacak olan arkadaşlar için tavsiyem biraz kanaatkar olun.Olmazsanız şunu iyi bilin ki özel sektör pek size göre değil.

Çalıştığım firma Metalsan ve tarım aletleri üretimi yapan yer olarak ikiye ayrılıyor. Ben İlk olarak sac kesim,bükümde görev aldım. Burada üniversite bilgilerimden ziyade, çoğunlukla dairenin çevresini (ör = çapı 80 cm olan sacın uzunluğunu hesaplama ) , 2 ton su alacak bir kap için ölçüler vs soruldu. 1 ay burada çalışıp plazma ,abcant ,silindir bükme, giyotin makas öğrendikten sonra esas İmalathaneye gieçtim. Ben şunu farkettim ki çalışanlarla çok fazla muhattap olmayakmışız.Ben her işe atlıyorum içimde bir kendimi kanıtlama gösterme çabası vardı. Ama bir süre sonra herkes sizi kullanmaya çalısıyor ve ben hala her işe atlıyorum daha akıllanamadım. İşe girdiğimde Proje mühendisi olarak çalışacağımı, çizimler yapacağımı, makine tasarımları yapacağımız söylenmişti. Şuan 3.ayımı doldurdum ve nerede boşluk varsa ben oradayım(Cnc torna ,çizim,montaj,kaynak,boyacılık hepsini yaptım:) )

Daha anlatacağım çok şey var. Allahın izniyle daha sonra sizlerle paylaşacağım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

1 Yorum

CEVAPLA