İleri Teknoloji Robotlar

0
804

 İnsanoğlunun üstün zekası ile bilimin sınır tanımayan ufkunun birleşmesidir bence robotlar. Nereden nereye geldik dedirten, filmlere konu olmuş ve ilerlemekte son gaz devam eden teknolojidir. Robotlar geçmiş zamana bakarak ilerleyen ve gelecekte insanların mesleklerini ellerinden alacak kadar ilerlemiş bir teknolojidir.

   İşte Dünya genelinde üretilmiş en iyi 5 robot :)

1- Curiosity  

Nasa’nın Mars’ keşif amaçları için üretip gönderdiği ve bir araba büyüklüğünde olan ” Curiosity”  6 Ağustos 2012 de süpersonik paraşütü ve son derece geliştirilmiş retro roketleri sayesinde Mars’ ın kraterlerine güvenli bir şekilde inmeyi başarmıştır.

Günümüzde en üstün donanımlara sahip olan Curiosity’ nin Mars’ taki tahmini süresi 5-10 yıldır. Lazer sistemi ve geliştirilmiş kolu sayesinde toprak örneklerini analiz edebilmektedir.

2- RoboBee

” Harward Robotics Laboratory” in ürettiği 80 miligram ağırlığa ve 3 cm kanat genişliğine sahip olan bu robot askeri, çevresel izleme, casusluk, arama ve kurtarma operasyonlarında kullanılabilir.

3- WildCat

Günümüzün en gelişmiş 4 ayaklı tasarımına sahip olan ” WildCat” saatte 45,5 km hızla koşabilmektedir. Bu hız Dünya’ nın en hızlı koşabilen insanı olan Usain Bolt’ un maksimum hızından daha fazladır. ABD ordusu için tasarlanan bu robot neredeyse her türlü yüzeyde rahatça edebilmektedir.

4-Atlas 

Pentagon’un finanse ettiği ” Boston Dynamics” in ürettiği ‘Atlas’ darbe aldığı zaman bile dengesini sağlayabilmekte, engellerin üzerinden tırmanabilmekte ve engebeli yüzeylerde yürüyebilmektedir.

5- HRP-4C 

”Miim” lakaplı bu insansı robot gerçekçi bir yüze sahip ve insanların yüz hareketlerini taklit etmek için tasarlanmıştır. İnsan gibi hareket edebilen ve geliştirilmiş ses tanıma teknolojisine sahip olan bu robot günümüzün en ileri androidi olarak kabul edilmektedir.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA