Hidrolik Makineler

3
85

Hidrolik Makineler

Hidrolik Makinalar makina mili ile içinden geçen su arasında enerji alışverişi sağlayan makinalardır. Bu enerji alışverişi ya makinadan suya yada sudan makinaya olur.

Miline dışarıdan sağlanan enerji içinden geçmekte olan suya aktaran makinalara pompa denir.

İçinden geçen suyun mevcut enerjisini kendi miline aktaran makinalara ise türbin denir.

Adsız

İster pompa ister türbin her ikisinde de makina mili ile içinden geçen su arasında enerji alışverişi vardır. Bu ortak özellik konstrüksiyon olarak da benzerliğe yol açar. Bir pompanın suya aktaracağı enerjiyi pompanın miline sağlamak için bu milin bir tahrik makinasına ( elektrik motoru, benzin motoru, tahrik kasnağı gibi) bağlı olması gerekir. Öte yandan bir su türbininin içinden geçen su enerjisini alarak türbin miline faydalı enerji olarak aktarabilmesi sonucunda mildeki bu enejiyi faydalı şekilde değerlendirecek bir 2. Enerji alan makinaya (jeneratör…) gerek vardır.

Ayrıca hidrolik makinalar sadece su ile çalışmayabilir. Başka sıvılar da kullanılabilir.

 

HİDROLİK MAKİNALAR İLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR

 • DEBİ : Makinadan birim zamanda geçen su miktarıdır.
 • Nominal debi : Bir su makinasının maks verimle çalışması durumunda makinadan birim zamanda geçen akışkan miktarıdır.

Adsız

 • DÜŞÜ : Türbinlerde memba(kaynak) ile mansap(suyun boşaldığı yer) arasındaki kot farkı.

Adsız

Bir akarsu üzerinde kurulacak hidroelektrik tesisinin çalışabilmesi için memba ile mansap arasında Hb gibi bir yük farkına ihtiyaç vardır. Bu brüt düşü yada geometrik düşü olarak da adlandırılır. Brüt düşünün tesbitinde arazinin topoğrafik durumunu incelemek gerekir.

Borudaki yük kayıpları suyun potansiyel enerjisinden faydalanılamayan kısımlarını gösterir. Bu kayıpların mümkün olduğunca az olması gereklidir.

Adsız

f  pürüzlülük katsayısı düşük olmalıdır

V boru içi hız düşük olmalıdır. (hız küçülmesi boru çapının büyümesi demektir. Bu da maliyeti arttırır. Optimizasyon yapılmalıdır)

L boru boyu küçük olmalıdır. Ancak düşü yüksek olmalıdır.

 

 • NET DÜŞÜ : Birim ağırlıktaki suyun türbinden geçerken türbine bırakabileceği maks enerjidir.

Adsız

 

 • MANOMETRİK BASMA YÜKSEKLİĞİ : Birim ağırlıktaki sıvının pompanın girişi ile çıkışı arasındaki kazandığı enerji miktarıdır.

 

Adsız

 

 • VERIM :  Adsız

 

 • GÜÇ :

Adsız

 

Yazan: İsmail Konur

 

Paylaş
Önceki İçerikNikola Tesla ve Kablosuz Enerji Aktarımı-2
Sonraki İçerikSatış Sorumlusu Mühendis / Tekniker
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

3 Yorumlar

  • Hidrolik kelimesi (hydraulics) Yunan dilindeki ὑδϱαυλικός (hydraulikos) kelimesinden gelir. Bu kelime de kök olarak su (ὕδωϱ) ve boru (αὐλός) kelimelerinden gelmektedir.
   Yazıda da belirtildiği gibi farklı akışkanlar da kullanılabilir.

CEVAPLA