Havalandırma Kanalları Üreten Bir Fabrikanın Organizasyonu – 3

0
761

2.4.DİRSEK PARÇASI İMALATI

Hava kanallarında yön değiştirmek için kullanılan parçalara dirsek denir.

2.4.1. Tam Dönüşlü Dirsek                                   

Dirseği tam dönüşlü dirsek olabilmesi için imalâtında bazı kurallar vardır. Bu kurallar aşağıda şekilde verilmiştir. R çap (3/4 D), Rdış çap (D+3/4 D) olarak hesaplanır.

dirsek
Tam dönüşlü dirsek ölçüleri

Parçalar plazma kesim makinesinde değerler girilerek kesilir. Aşağıda şekildeki gibi taralı kısım kesilerek dirseğin üst parçası elde edilir. Alt parçası da bunun aynısıdır.

dirsek1
Tam dönüşlü dirseğin markalanması ve kesilmesi

Kenet bükümünün kolay olabilmesi için 10 mm’lik kısım aşağıda şekildeki gibi küçük parçalar çıkartılır ve 90º bükülür. Alt üst parçası tamamlanan dirseğin diş ve iç çeyrek dairelik kısımları markalanır. Taralı yerler kesildikten sonra yan tarafındaki pittsburg kenet şeklinde bükülür. Bu parçaya kavis verilmeden önce pittsburg kenedin kapanmaması için araya geçici parça konularak silindir makinesinde bükülür.

 

Dış parçanın markalanması
Dış parçanın markalanması

 

Yukarıda dış parça için anlatılan işlemler iç parça için de uygulanarak şekildeki gibi pittsburg kenedi bükülür. Bu bükülen parçalar şekildeki gibi kırmızı ile gösterilen alt ve üst parçalar iç ve dış parçalara şekildeki gibi yerleştirilerek tam dönüşlü dirsek yapım işlemi tamamlanır.

 İç parçanın markalanması
İç parçanın markalanması

 

Dirsek parçalarının birleştirilmesi
Dirsek parçalarının birleştirilmesi

Kısa Dönüşlü ve Kanatlı Dirsek

 

Havalandırma tesisatında bazen dik dönüş yapmak gerekebilir. Bu durumda kullanılan dirseklerin içerisine havanın dönüşünü kolaylaştırmak için 1,2 ya da 3 dönen kanat konulabilir. Bu kanatların yerleşimi diyagram sayesinde bulunur.

 

Kanat yerleri tespit edildikten sonra plazma kesim makinesinde kesilerek üst parça elde edilir. Alt parça da bunun aynısıdır.

 

kanatlı dirsek

 

Dirseğin yan tarafları da kesilerek pittsburg kenet yapılır.

kanatlı dirsek 1

Dirseğin yan tarafları da bittikten sonra kanat parçalarının yapımına geçilir. Silindir makinesinde dirsek yan parçası üzerine markalanan yer gelecek şekilde bükülür. Tutturma payı da 90º bükülür. Yerine yerleştirilen kanatlar matkapla vidalanır. Son olarak tüm parçalar şekildeki deki gibi birleştirilir.

 

kanatın dirseğe montajı
kanatın dirseğe montajı
Dirseğin montajı
Dirseğin montajı

 

 

 

 

 

 

Paylaş
Önceki İçerikSegmanlar ve Ayar Bilezikleri
Sonraki İçerikTeknik Resim Yataklar
Sektörün öncüsü konumunda olan, doğaltaş teknolojileri üzerine faaliyette bulunan, özel bir firmada Proje & Satış Mühendisi olarak çalışma yürütüyor.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA