Havalandırma Kanalları Üreten Bir Fabrikanın Organizasyonu – 2

0
803

GENİŞLEME (REDÜKSİYON) PARÇASI İMALATI

Genişleme parçalarında parça kenarı eğiminin 1/7’den büyük olmamasına dikkat edilmelidir. Bazı zorunlu durumlarda, bu sınırın üzerine çıkmak gerekirse kesinlikle 1/4 değeri aşılmamalıdır. 1/4 oranı da zorunluluk olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

1

 

Havalandırma tesisatında dikdörtgen kanalda çeşitli genişleme ve daralma parçaları vardır. Bu parçanın yapımına başlamadan önce kanalla birleştirme tekniğinin düz alın birleştirme mi yoksa flanşlı mı olacağına projeden bakılmalıdır. Flanşlı birleştirmede flanş hazır olduğu için genişleme parçasının imalâtı kolaydır.

REDÜKSİYON

 

Yukarıdaki iş parçası plazma kesim makinesinde otomatik olarak kesildikten sonra kenet makinesinde tüm büküm yerleri iz yapılarak bir miktar bükülür. Daha sonra 10 mm’lik kenet yerleri 90º bükülür. Bir tarafın flanş yeri 90º bükülür. Flanş bükümü kenet makinesi çeneleri dışında kalacak şekilde kanal büküm yerleri 90º bükülür. Diğer tarafın flanş bükümü de yapılarak iş parçası aşağıda şekle getirilir. Alt parçanın tamamlanmasıyla üst kısmın yapımına geçilir.

üst parca

 

Üst parçada plazma kesim makinesinde kesildikten sonra gösterilen şekilde pittsburg kenedi makinede bükülür.

redüksiyon birlestirme

 

Parçaların birleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir.

ÇEŞİTLİ ETAJ PARÇALARININ İMALATI

etaj parçası

Etaj parçası kanal önüne engel çıkması veya duvarda kayma durumlarında kullanılır. Çift dirsek kullanılarak sürtünme kaybını arttırma yerine etaj parçanın kullanılması daha avantajlıdır.

 Etaj parçasının dönüş kısımları dairesel olduğu için dört parçadan imal edilir. Üst ve alt şekil aynı olduğu için şekildeki gibi sac üzerine markalanır. Plazma kesim makinesinde kesilir. İki adet kesilen parçalar aşağıdaki şekildeki gibi üst kısmın kenedi aşağı, alt kısmın kenedi yukarı doğru bükülür. Flanş kısmı da bükülerek parçalar tamamlanır.

etaj
Alt ve üst parçaların kenetlerinin bükülmesi
etaj yan parça
Yan parçanın markalanması

 

Yan tarafların markalanması şekildeki gibi yapılır. Pittsburg kenedi bu parçada yapılacağı için yükseklik ölçüsüne 60 mm ilâve edilir. Uzunluğu ise flanş payı ilâve edilerek markalanan sac kesilir. İlk önce alt ve üstüne pittsburg kenetleri yapılır. Kenet şekilleri ve birleştirilmesi aşağıdaki şekildeki gibi yapılır.

etaj kenet birlektirilmesi
Kenetlerin birleştirilmesi

diğer ürünlerin üretimi yakında paylaşılacaktır.

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA