Hatveli Kalıplarda Yan Çakı Hesabı

0
468

Bir metal kalıbında kesme, bükme ve çevre kesme işlemini bir arada yapıyorsak yan çakı kullanmamız gerekir. Bu yan çakı bizim yürüme adımımız olacaktır. Sacın yan çakı ile kesilmiş bolümü dişi kalıbın üzerine yaptığımız siperlere takılacak ve otomatik bant yürütme işlemi yan çakı ile gerçekleştirilecektir. Hatveli kalıplarda yan çakı hesaplama işlemini bir çizim programı kullanarak daha basit bir şekilde yaparız ve yürüme adımlarımızı yaptığımız çizimi kopyala yapıştır yaparak

hatve 1
görebiliriz. Şekilde 30×20 ebatlarında bir parçanın yan çakısı boşluklar verilerek hesaplanmış. 2mm boşluk verilerek delik delme ve çevre kesme işlemi gerçekleştirilmiştir. şekil 2Saç metal kalıplarında adım hesabını resimli olarak anlatmaya çalıştım. Adım hesaplarken bükme işlemi yapıyorsak bükümü kolaylaştırmak için bir ara parça kesimi yapmamız gerekir. Adım boşlukları büküm yapacağımız parçaya göre ve sac kalınlıklarına göre değişim gösterir.

Paylaş
Önceki İçerikDünya Devi Toksel Makina
Sonraki İçerikGizliliğimizi Koruyalım
Sektörün öncüsü konumunda olan, doğaltaş teknolojileri üzerine faaliyette bulunan, özel bir firmada Proje & Satış Mühendisi olarak çalışma yürütüyor.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA