Güneş Enerjili Şarj Sistemi

0
460

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencilerinin temiz enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen Güneş Enerjili Şarj Sistemi kurdu.

Öğrenciler ve ziyaretçilerin rahatlıkla kullanabilmesi için estetiğe de önem verilmiş olup Osmaniye ilinin simgesi haline gelen yer fıstığı şeklinde yapılmıştır.

Güneş Enerjili Şarj İstasyonu sayesinde telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi her türlü mobil cihaz şarj edilebilecek. Aynı zamanda yine güneş enerjisinden beslenen iç aydınlatması ile geceleri de güzel bir dinlenme, kitap okuma ortamı olarak kullanılabilir.

 

Üniversite de böyle estetik ve teknolojik bir çalışmayı başlattıkları için arkadaşlarımıza teşşekkürlerimizi sunuyorum. Sistem tamamen ahşaptan dizayn edilmiş ve çatısına güneş panelleri döşenmiştir.

Anadoluda ki üniversitelerin bu şekilde çalışmalar yapması çok ümit verici. Ülkemizin artık her ilinde en azından 1 devlet üniversitesi var. Bu durum ilk zamanlarda eleştirilse de artık çoğulculuğun getirmiş olduğu bir rekabet ortamıda doğmuş vaziyette. Üniversiteli genç arkadaşlarımız bu yarışta kendisine iyi bir konum sağlayabilmek için çok çalışıyor ve araştırıyor. Eskiye nazaran türkiye genelinde araştırmaya dayalı proje çalışmaları büyük bir oranda artmış vaziyette. Ben bunun her ilde bir üniversiteye dayalı olmuş olabileceğini düşünüyorum. Zira Tübitak projeleri başvurularını incelediğiniz de anadolu da ki üniversitelerden yapılan başvurular epeyli bir ağırlıkta. Önümüzde ki senelerde bu üniversitelerin tamamen kadroları eksiksiz hizmete sunulduğunda tadından yenilmeyecek duruma gelecek.

Bir konu belirleyeceksiniz ve üniversitede ki gençler taze ufuklarıyla ve düşünceleriyle o konunun altından girip üstünden çıkacak. Devletin akademisyenlere yaptığı bu bağlamda ki desteği de gözardı etmemek gerekli. Üniversiteden bilim çıkmasını istiyorsanız, tüm akademisyenelerinizi beyin olarak rahatlatmalısınız. Aksi olduğu sürece verim alamıyorsunuz.

Devlet bunu iyi gördü ve akademisyenler için güzel iyileştirmeleri peşpeşe sıraladı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinden de böyle bir çalışmasının çıkmış olması gerçekten gurur verici. Çalışma ekipman olarak basit ya da kolaycı görülebilir fakat burada üzerinde durulması gerekilen nokta, güneş enerjisini bu alanda kullanabilmeyi düşünebilmenizdir. Evet söz konusu projede Omsaniyeli öğrenci arkadaşlar bunu düşünmüşler ve güneş enerjisinden nasıl istifade ederize bir cevap daha verilenlerden olmuşlar. Kutlamak gerekli, desteklemek gerekli…

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA