GPS’ e Rakip Yerli Teknoloji

0
617

     GPS (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi), Dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında, dört veya daha fazla uydusu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir. Bu sistem dünya üzerindeki herhangi bir yeri uydular arası mesafeleri ölçerek tespit eder.

GPS projesi, öncelindeki navigasyon sistemlerinin kısıtlı işlevselliklerini aşabilmek amacıyla 1960’lardan gelen bir dizi gizli mühendislik çalışması da dahil olmak üzere ilk denemelerde ortaya çıkan birkaç görüşün de bütünleştirilmesi ile, 1973 yılında geliştirilmişti. GPS, ABD Savunma Bakanlığı (DoD) tarafından esas olarak 24 uydu ve 6 yörünge ile çalışacak şekilde tasarlanıp yapılmış ve devreye alınmıştı. 1994 yılında tam olarak işler hale gelmiştir. Sistem, Bradford Parkinson, Roger L. Easton ve Ivan A. Getting’in icatları ile güçlendirilmiştir.

GPS askeri, araştırma, havacılık, kara ve deniz ulaşımı alanlarında Dünya da kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji ülkemizde neredeyse son 5 yılda aktif olarak hemen her teknolojimizde GPS kullanılmaktadır. GPS alıcısı olan bir telefona veya bilgisayara programın yüklenilmesi durumunda aktif olarak kullanılabilir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınında  GPS’e alternatif bir teknolojinin ülkemiz sahalarında kurulacağını belirtmiştir. Bu teknoloji ülkemizde ne zaman kurulur bilinmez ama kendi GPS imizi kullanmak teknolojik anlamda ilerlediğimizin göstergesidir.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA