Gizliliğimizi Koruyalım

1
316

Akıllı telefonlarımız tam bir veri deposudur. Hakkımızda çok şey biliyor. Birçok uygulama biz farkında olmadan bu verileri başka kişilerle paylaşıyor. Nerede olduğunuzun bilinmesini istemiyorsanız bazı önemli noktalara dikkat etmeniz sart.

Eşinize veya sevgilinize işte, okulda olduğunuzu söyleyip başka işlerle meşgulsünüz tam o sırada ”Hani İşteydin ? veya Okuldaydın ?” şeklinde bir mesaj aldınız. Bu konuda arkadaşınıza sakın kızmayın. Tek suçlu varsa oda akıllı telefonunuzdur :) Şimdi size akıllı telefonları kullanmayın demek biraz yanlış olur farkındayım ama gizliliğinizi korumak istiyorsanız bazı uygulamaları açmamanız gerekecek. Bu noktada stalkerlardan tepki alabilirim :)

Konum Bildirme Özelliğinizi Kapatın 

Küresel Konumlama Sistemi olarak adlandırılan GPS, bir akıllı telefonun dünya üzerinde nerede olduğu noktaya kadar gösterir. Konumunuzu başkalarının görmesini engellemek için akıllı telefonun GPS özelliğini kullanmayın. Bunun için:

iPhone’larda: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri seçeneğini kapalı hale getirin.

Android’lerde: Ayarlar > Konum Servisleri bölümüne gelip ”GPS Servisleri” ve ”Google Konum Servisleri” seçeneklerini kapatın.

Face Time’dan Görüşmeyin 

Akıllı telefonlar, yüz yüze görüşme imkanı sunuyor. Konuştuğunuz kişiyi ekranda görebiliyorsunuz. Bu uygulama açıksa nerede olduğunuz kolayca tespit edilir.

Uygulamanın Yapabileceklerini Kontrol Edin

Apple, App Store’daki iOS uygulamaların güvenliği konusunda çok hassas. Ancak Androi markette bu hassasiyet çok fazla yok Bu nedenle özellikle Android kullanıcıları cihazlarına uygulama yüklemeden önce ne tür işlemler yapmaya izin istediğine dikkat etmelisiniz.

Bedava İnternet Bağlantılarına Dikkat Edin 

Özellikle kafe ve restoranlardaki bedava internet bağlantıları güvenlik açısından risklidir. Bu bağlantılar şifrelenmediği için bilgisayar korsanları tarafından gözlenebilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan güvenlik risklerini ortadan kaldırmak için mutlaka ”Sanal Özel Ağ” yani VPN adı verilen servisleri kullanmalısınız.

Özel Mesajlama Uygulamalarını Kullanın

Bazı mesaj uygulamaları tıpkı ”Görevimiz Tehlike” filminde olduğu gibi belirli bir süre sonra kendi kendine yok ediyor. Buda olabilecek siber saldırılara karşı kalkan niteliğinde. Wickr, Telegram ve Confide bu alandaki en başarılı uygulamalardır. Android ve iOS gibi farklı işletim sistemleri için versiyonları  bulunmaktadır.

İnternet Tarayıcınız Sizi Takip Etmesin 

Android için google chrome ve IOS için Safari tarayıcının  ayarlarına girin ve ”Takip Etme” seçeneğini aktive edin. Böylece kişisel verilerinizi farkında olmadan paylaşılmasına bir nebzede olsa engel olabilirsiniz.

 

1 Yorum

CEVAPLA