Galileo Termometresi Nedir?

0
678

Galileo 1564 yılında dünyaya gelmiş ve 77 yıllık hayatında sayısız astronomi, fizik ve matematik alanında çalışmalar yapmış bir bilim insanıdır. Bu çalışmaların biri de Galileo termometresidir. Hem sıcaklık ölçmede kullanılan hemde hediyelik eşya olarak kullanılan bu termometreyi bende bana gelen bir hediye ile öğrendim ve hemen araştırdım.

Londra Bilim Muzesi Galileo

Galileo termometresi nesnelerin yoğunluk farkından bir sıvının içerisinde batması, askıda kalması veya yüzmesi durumlarında sıvının yoğunluğunun dış faktör olan sıcaklık ile değişmesi prensibi esas alınarak tasarlanmış bir termometredir.

İçi sıvı dolu (bu genellikle su olabilir) bir cam kavanozun içerisine konulan altlarında sıcaklık belirten etiketlerin olduğu cam kürelerden oluşan düzenek içi boş cam kürelerin yoğunlukları içerisinde bulunacakları sıvıların en sıcak olduğu durumdaki yoğunluğundan biraz daha düşük olacak şekilde üretilir. Altlarına takılan sıcaklık etiketli küreler ile takılmayan boş kürelerin yoğunlukları farklı sıcaklıklarda sıvı içerisinde asılı kalacak şekilde ayarlanır.

Sıvı cisimlerin katı cisimlere göre ortam sıcaklığından etkilenerek yoğunluklarının değişmesinin daha fazla olduğu hepimiz tarafından genel olarak bilinen bir bilgidir. Bu bilgi prensip alınarak içinde sıvının yoğunluğu sıcaklığa göre değişirken (sıcaklık arttıkça sıvının yoğunluğu düşer) içinde bulunan cam kürelerinin yoğunlukları sabit kalacaktır. Ortamın sıcaklığı değiştiği zaman termometre içerisindeki yoğunluk değişerek cam kürelerinin bazılarının batmasına bazılarının ise yüzmesine neden olur. Böylelikle ortamın sıcaklığı belirlenmiş olur.

Bir Galileo termometresinde 22, 24, 26, 28, 30,32 ve 34 dereceye kadar yedi cam top bulunmaktadır. Sıcaklık 22 derecenin altında ise tüm cam küreler yukarıda, 34 derecenin üzerinde ise bütün cam küreler aşağıda olmaktadır. Eğerki sıcaklık 22 derece ile 34 derece arasında ise cam kürelerin bazıları aşağıda bazıları ise yukarıda olacaktır. Örneğin 25 derece ise 22 ve 24 dereceli cam küreler aşağıda 26, 28, 30, 32 ve 34 dereceli cam kürelerde yukarıda olacaktır.

resim 2

resim 1

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA