Frezeleme ve Freze Tezgahları

0
397

Endüstride gerekli imalatın yapılabilmesi için birçok is tezgahları ve kesiciler kullanılmaktadır. Bu tezgahlardan biriside freze tezgahıdır. Makine, otomotiv ve uçak sanayisinde kullanılan frezenin yeri büyük önem taşımaktadır.

Frezeleme çevresinde birden fazla kesici uç bulunan aletlerle veya özel kesiciler sayesinde malzemelerin üzerinden talaş kaldırma işlemidir. Bu işin yapıldığı tezgaha Freze Tezgahı, bu işi yapana ise Frezeci denir. Freze tezgahlarında genellikle prizmatik iş parçaları işlenir.

Frezeleme ile düzlem, eğik, dairesel ve çeşitli görünümdeki yüzeylerle vidalar, dişli çarklar, istenilen tamlık derecesinde seri bir şekilde uygulanabilir. Tamlık derecesi genel olarak 0.02 milimetreye kadar hassasiyet ve yüzey pürüzlülüğü elde edilebilir.

Freze Tezgahı Çeşitleri 

Seri üretimde, küçük sanayi iş kollarında ve okullarda kullanılan freze tezgahlarını birbirinden ayırmak zorunludur. Freze tezgahları yaptıkları işlere ve tezgahın özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Başlıcaları şunlardır:

1- Dikey Freze Tezgahları

Bu tür freze tezgahının mili dikey konumdadır. Freze çakısının dönme etkisi dik durumda olması halinde parçaları işleyebildiği gibi başlık istenilen açıya döndürülerek frezeleme işlemi yapılır. Düşey freze tezgahı yapılacak frezeleme işlemi için gerekli yardımcı araçlarla donatılmıştır.

2- Yatay Freze Tezgahı

Düşey freze tezgahının aksine bu tezgahta mil yatay konumdadır. Bu tezgah ayrı ayrı işlenen parçalarda ve seri imalat içinde uygundur. Tabla el ile veya otomatik olarak boyuna ve enine olmak üzere hızlı veya yavaş ilerleme yaptırılır. Bu tür tezgahlarda kullanılan kesici takımların ortası delik olup malafa adı verilen aparatlarla birbirine bağlanır.

3- Üniversal Freze Tezgahı

Üniversal kelime manası itibari ile çok yönlü demektir. Bu  tip tezgahlarda çok yönlü amaca hizmet etmektedir. Freze tezgahlarından daha çok yararlanabilmek amacı ve çok çeşitli işlemlerde kullanılmak amacıyla yatay ve dikey freze tezgahlarının birleştirilmiş halidir. Tezgah tablası sağa ve sola 45 derecelik açı ile döndürülerek istenilen yönde el ile veya otomatik olarak işlenebilir. Bu sayede her türlü dişli çark imalatı yapılabilir.

4- CNC Freze Tezgahı 

Konvansiyonel freze tezgahlarında imalatı zor olan ekonomik olmayan iş parçalarının imalatı için kullanılan tezgahlardır. Bu tezgahlara bir bilgisayar entegre edilerek tezgah ve kesici takımın her türlü hareketleri bilgisayar tarafından kumanda edilmektedir. Bu tezgahlara işleme tezgahıda denmektedir. Bunun sebebi ise frezeleme işleminin yanında pek çok işlemlerde yapmaktadır.  Tezgah milinin konumuna göre CNC yatay veya CNC dikey işleme merkezi gibi çeşitleri vardır.

 

 

 

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA