Fikir Sizden Sermayesi Kitlesel Fonlamadan

0
365

Harika bir fikriniz var ve hayata geçirecek paranız yoksa Kitlesel Fonlama (crowfunding) derdinize çare olabilir. Amerika ve Avrupa’da kullanıcıları tarafından yaygın bir şekilde kullanılan kitlesel fonlama sistemi, fikirlerini hayata geçirmek isteyenler için gereken desteği kullanıcılarına farklı imkanlarla sağlıyor.

Peki bu sistem nasıl işliyor?

Öncelikle bir projenizin olması şartı var bu platformda. Ve bu projeyi kitlesel fonlama platformunda yayınlamalısınız. Burada fikrin iyi olması pek yeterli gelmemekle birlikte bu projenizi çok iyi bir şekilde tanıtmalısınız da. Proje hikayenizi görsel öğelerle ve videolarla zenginleştirip diğer kullanıcıların beğenisine sunularak fikriniz beğenilirse büyük veya küçük miktarlarda maddi destek sağlanıyor. Projenin duyurulmasını sağlayan kitlesel fonlama platformu ise toplanan paradan küçük bir yüzde alıyor.

Popüler Kitlesel Fonlama Platformları 

Aslında bu listeye yüzlerce platform eklenebilir. Ama en aktiflerini sıralayacak olursak;

1- KICKSTARTER.COM

Dünyadaki en popüler ve en büyük kitlesel fonlama platformudur. 2009 yılında kurulmuş olup, 67 binden fazla proje ile 1 milyon dolardan fazla para topladı. Pebble akıllı saatleri, Oculus sanal gerçeklik gözlükleri ve Ouya oyun konsolu en çok bilinen projeleridir. Kickstarter başarılı projelerden yüzde 5 oranında komisyon almaktadır.

2- INDIEGOGO.COM

2008 yılında film projelerine para bulmak amacı ile kurulmuş olup zamanla her türlü iş fikri için destek toplanan bir platform haline geldi. Ayda 15 milyon ziyaretçiye sahip olan bu sitenin en meşhur projeleri arasında 12 milyon dolarlık inovatif arıcılık projesi Flow Hive ve yaklaşık 6 milyon dolarlık fon toplayan elektrikli bisiklet projesi Sondors var. Kar amacı güden projelerden alınan komisyon yüzde 5 ve 9 arasında değişmektedir.

3- APPBACKR.COM

Bu platform mobil uygulama geliştirenler için kurulmuş bir platformdur. Satışı devam eden ve hazırlık aşamasında olan projeler için destek oluşturulabiliyor. Alınan komisyon ise uygulamanın ücretine göre değişmektedir.

Peki Türkiye’de Durum Nedir? 

Kitlesel fonlama ABD ve Avrupa’da milyonlarca dolarlık projeleri hayata geçirmeye imkan sağlıyorken bu sistem Türkiye’de henüz başarılı bir şekilde hayata geçirilmiş değil. Bununda sebebi kullanıcı güvenini sağlayan alt yapının eksik olmasıdır. Türk kitlesel fonlama platformlarından Fongogo.com bu alanda göze çarpan bir platformdur.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA