Ferromanyetik Sıvı

0
703

Ferrofluid manyetik sıvıdır. Bu nano (süper küçük) ferromanyetikparçacıkalrdan imal edilmiş ve (yağ) gibi bir sıvı içinde süspansiyon haline getirilmiştir. Ferrofluid herhangi manyetik alanda olmadığında bir sıvı gibi hareket eder, fakat bir mıknatısa yaklaştırıldığı zaman, söz konusu parçacıklar geçici olarak mıkmatısın manyetik alanına girerek mıknatısın manyetik alan çizgilerine göre şekil alır. Manyetik alandan çıktığı zaman tekrar eski sıvı haline döner.

Ferrofluid ( ferromanyetik sıvı ) Türkçe Ferro Akışkan Sıvı, manyetik alan çizgilerine takiben şekil alan manyetik akışkan sıvıdır. Ferrofluid sıvıya bir manyetik alan uygulayarak yerçekimsiz ortamda rokette pompa girişine doğru giden hat oluşturulabilir bu sıvı roket yakıtı olarak NASA’da Steve Papell tarafından 1963 yılında icat edilmiştir.

Ferrofluids, taşıyıcı bir sıvı (genellikle bir organik çözücü veya su) içinde süspansiyon haline getirilmiş nano ferromanyetik veya ferrimanyetik parçacıklardan yapılmış kolloidal sıvılardır. Her bir küçük parçacık iyice kümelenmeyi engellemek için yüzey aktif madde ile kaplanmıştır. Büyük ferromanyetik parçacıklar güçlü manyetik alanlara maruz kaldığında manyetik toz ayrı yığın oluşturarak ,homojen kolloidal karışım dışarı çıktı açabilmektedir. Nanopartiküllerinin manyetik çekime göre manyetik topaklanma veya yığılmayı önleme kuvveti sürfaktan Van der Waals kuvvetlerine görezayıf kalmkatadır. Ferrofluids’e dışarıdan manyetik alan uygulanmadığında genellikle yokluğunda mıknatıslanmasını korumamakve bu nedenle sık sık ” superparamagnets ” yerine ferromagnets olarak sınıflandırılır.

Ferrofluids ve magnetorheological sıvılarıno (MR sıvıları) aralarındaki fark , parçacıkların boyutudur. Bir ferrofluid içinde parçacıklar öncelikle Brown hareketi tarafından askıya alınır ve genellikle normal koşullar altında nanopartikülleri oluşmaktadır . MR sıvı parçacıklar esas olarak süspansiyonda Brownian hareket için çok ağır mikrometre ölçekli parçacıklar oluşur, çünkü parçacık ve taşıyıcı akışkan arasındaki yoğunluk farkı doğal zamanlıdır. Sonuçta bu iki sıvının çok farklı sonuçları vardır.

Ferro Akışkan Sıvı nasıl yapılır?

Ferro Fluid yapmak için lazer yazıcılardaki toner ve evde kullandığımız sıvı bitkisel yağa ihtiyacımız vardır. Toner manyetik alana duyarlı bir maddedir. Ferro Fluid Sıvısısı yapmka için 50 ML toner ile 30 ML sıvı yağı karıştırın çalkalayın ve sizinde ferro akışkan sıvınız olsun

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=xfkZYBmxEzc]

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA