Evde Jet Motoru Yapımı

Merhaba arkadaşlar

Öncelikle jet motorlarının çalışma prensibine kısaca bir göz atalım

jet motorları atmosferden aldıkları havayı sıkıştırır , ısıtır, havaya yakıt püskürterek yakar , yanma sonucunda açığa çıkan sıcak gazlar egzozdan dışarı atılırken ters yönde bir itki oluşturur.

Engine.f15.arp.750pix
F-15 ve F-16 için geliştirilen Pratt & Whitney F100 turbofan motoru ABD Corcia Robins Hava Kuvvetleri Üssü’nün bremzesinde test edilmiştir. Motorun arkasındaki tüneli sesi engellemkte ve egzozun çıkmasına izin vermektedir

Şimdiki projemizde bizde kendi jet motorumuzu yapmak için gereken malzemeleri yapım aşamalarını vereceğiz. Yapılış videosunuda paylaşacağız.

1)TURBO (sanayide araba mezarlıklarında veya hurdacılardan bulabilirsiniz)

2)YANMA ODASI (yanma odası için çap farkı 2cm olan iki boruyu iç içe geçirip kullanabilirsiniz.ÖRN:soba borusu)

3)YANMA ODASINI BESLEMEK İÇİN HORTUM (süpürge makinasınınkini kullanabilirsiniz)

4)BAĞLANTILARA UYGUN SOMUN,BORU,(nalburda bulabilirsiniz)

5)YAKIT PÜSKÜRMEK İÇİN BAKIR BORU(beyaz eşya , klima tamircilerinde bulabilirsiniz)

6)MOTOR YAĞI

YAPILIŞ VİDEOSU (kolay gelsin);

 

 

 

“Yazan Celal Yuca. Elinde olmayan sebeplerden dolayı aramızdan ayrılmak durumunda kaldı.”

Paylaş
Önceki İçerikERÜ’nün Elektrikli Aracı ‘VoltaCar’a, TÜBİTAK Kurul Özel Ödülü
Sonraki İçerikBen kimim, nelerle uğraşırım?
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA