Ertuğrul Fırkateyni Japon Müzesinde Sergilendi

0
701

1890 yılında Japonya’da batan Ertuğrul Firkateyni’nde dört yıldır sürdürülen çalışmalar sonunda çıkarılan 6 bin eserden 830′u, Osaka’daki Deniz Müzesinde sergilendi.

Ertuğrul Firkateyni projesi kazı Başkanı Tufan Turanlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Japonya Turizm Ataşesi Ayşegül Atmaca ve çok sayıda davetlinin katıldığı sergiyi 100 bin kişinin gezdiği, yoğun ilgi nedeniyle Japonya’nın Yokohoma, Kobe ve Wakayama şehirlerinde de eserlerin sergileneceği bildirildi.

Batık Ertuğrul Firkateyni’nden çıkarılan 6 bin eserden sergilenenler arasında, yemek kazanları, çeşitli ateşli silahlar, subaylara ait porselen tabaklar, üniforma düğmeleri, toplar, gemiye ait demir aksamlar, gümüş ve altın paraların bulunduğu 830 obje yer alıyor.
Osaka Deniz Müzesi’ndeki serginin büyük ilgi görmesi üzerine, Ertuğrul Sergisi’nin bir kaç yıl müzeden müzeye gezeceğini, daha şimdiden ön anlaşma yapılan diğer ülkeler olduğunu açıklayan kazı başkanı Tufan Turanlı; “bu ülkelerden biri de İspanya. Ayrıca gelecek yıldan itibaren Ertuğrul kazısı da ivme kazanarak devam edecek. Bu kazılardan çıkacak eserler de sergiye katılacak. En önemlisi, geminin battığı yerin ‘Ertuğrul Sualtı Arkeoloji Parkı’ olarak açılması için Japon yetkililerle çalışmalar yürütüyoruz. Böyle bir park Japonya’da bir ilk olacak” dedi.

Kaynak: bodrumhaber2000.com

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA