Enerji Tasarruflu Ampul Nedir?

0
1110

Enerji tasarruflu ampuller kullanılan elektriğin tamamını yada tamamını yakınını aydınlatma enerjisine çevirerek daha düşük watt gücü ile çalışan ampulerdir.

Tungsten kullanılarak üretilen ampuller elektrik enerjisinin 1/4’ü aydınlatmaya çevirirken 3/4’ü ısınmaya harcamaktadır. Tungsten metalinden üretilmiş olan flaman yüksek derecede dirence sahiptir. Üzerinden akım geçirildiğinde yüksek sıcaklıklara ulaşarak elde ettiği kızıllık ile çevreyi aydınlatır. Çalışma mantığı bakımından aldığı enerjinin bir çoğunu aydınlatma sağlamak için ısınmaya harcar böylece enerjinin bir çoğu boşuna harcanmış olur.  Bu sebeple aydınlatma için aşırı dereceden enerji harcamış olur. Tasarruflu ampuller ise daha farklı bir işleyişle ısınmaya ihtiyaç duymadan çalışırlar.

Enerji Tasarruflu Ampul Nasıl Çalışır ? 
Aslında tüm enerji tasarruflu ampuller floresan olarak bildiğimiz mekanizmanın küçültülmüş halidir. Floresan ve Enerji Tasarruflu Ampul aynı mantık ile çalışır. İçerisinde civa bulunan tüpün içerisine gelen enerji civayı buharlaştırarak bir civa buharı oluşturur, ardından civa buharı geçen elektrik sebebi ile elektriksel anlamda yüklenir. Yüklenmiş civa buharı ise gözle görülemeyen ışınları çevreye saçmaya başlar. Görülmeyen ışığı aydınlatma işlevine çevirmek için floresanların ve enerji tasarruflu ampullerin içerisinde fosfor tozları vardır. Gözle görülmeyen civadan gelen ışınlar fosfor ile kaplanmış cam duvarlarına çarptığında ışın görülmeye başlar ve böylece aydınlatma sağlanmış olur.

* Floresanı kırdığınız da basınça patlama sesi civa buharı sebebi ile duyulur.
* Floresan kırıldığında çevreye yayılan beyaz toz fosfor tozudur.

Enerji Dostu Ampuller Küresel Isınmanın azaltılmasına katkıda bulunur

Hiçbir şey, gezegenimizi kurtarmak için herkesi harekete geçmeye davet etmekten daha önemli değil. Son araştırmalar gösteriyor ki oluşan CO2 emisyonları, dünyanın kaldırabileceği kapasitenin iki katı. Ayrıca atmosferdeki CO2 konsantrasyonları şu anda 380 ppm, yani 4,000,000 yıldır dünyada şu zamana kaydedilen en yüksek değer, ki bu küresel ısınmanın daha kötüye gittiğini gösteriyor.

Aydınlanma temel bir ihtiyaçtır, bu yüzden Enerji Dostu Ampullerin kullanımındaki artış karbonun nötr haline ulaşmanın en çabuk ve basit yolu olarak kabul edilmektedir. Akkor ampullere göre Enerji Dostu Ampuller, sonuçta %80 daha az güç ve %80 daha az CO2 tüketerek inanılmaz aydınlatma performansı sağlar. Ayrıca Enerji Dostu Ampuller, akkor ampullere göre dışarıya çok daha az ısı verir, bu da klimaların yol açtığı enerji sarfiyatının azaltılmasına ve genel elektrik tüketiminin azaltılarak küresel ısınmaya neden olan CO2 emisyonunun azaltılmasına çok önemli bir katkı sağlar.

Not: Enerji santrallerinde 1 kWh dışarıya 0.4 kg CO2 verir.

Dünyadaki ülkeler, karbonun azaltılması gerektiğini fark etmeye başlamış ve bazıları bu konuyla mücadelede aktif adımlar atmıştır.

  1. İrlanda, Ocak 2009’da akkor ampul kullanımını durdurarak bu konuda bir yasağı hayata geçiren ilk ülke olmuştur
  2. Avustralya, 2010 yılına kadar kademeli olarak akkor ampulleri kaldırıp bunları enerji dostu ampuller ile değiştireceğini açıklamıştır.
  3. İngiltere, 2011 yılında akkor ampullerin enerji dostu ampuller ile değiştirileceğini ilan etmiştir.
  4. Kanada hükümeti, 2012 yılında akkor ampul satışını yasaklayacağını ilan etmiştir.
  5. Kaliforniya, 2012 yılında akkor ampul satışını yasaklamak üzere kanun çıkarmıştır.
  6. Avrupa Birliği, akkor ampullerin 2016 yılına kadar kademeli olarak yasaklanacağını ilan etmiştir.
  7. Japonya’dan eylemciler, akkor ampul imal eden şirketlerin yasaklanmasına yönelik lobi faaliyetleri yapmaktadırlar.
  8. Çin hükümeti, önümüzdeki yıllarda akkor ampulleri yasaklamayı planlamaktadır.
Kompakt Floresan ve LED Ampullerin Enerji Verimi Yüksektir

Bir akkor ampul yakıldığında, enerjinin yaklaşık %90’ı ışık yerine ısı enerjisine dönüşerek enerji verimini son derece düşürmektedir. Ancak enerji dostu bir ampul, ışık üretiminde iki işlemden geçer:

1) elektronlar cıva buharı parçacıkları ile çarpışarak ultraviyole ışıması meydana getirir;

2) ultraviyole ışıması fosfor üzerine yansıyarak ışık meydana getirir. Her iki işlemin de etkinliği son derece yüksektir, bu yüzden enerji dostu ampuller son derece yüksek aydınlatma etkisine sahiptir.

Genel olarak enerji tasarruflu ampuller, aynı özelliklerdeki akkor ampullere göre aynı elektriğin %20’siyle aynı ışık şiddetini üretebilmektedir. Halkın enerji etkinliği olan ürünleri tercih etmesini kolaylaştırmak amacıyla birçok ülke ve bölge, çeşitli enerji etkinliği politikalarını hayata geçirerek tüketicilerin daha bilinçli alışveriş yapmasını sağlamak için ürünün enerji sarfiyatı ve etkinliği ile ilgili bilgiler sunan zorunlu veya isteğe bağlı etiketleme sistemlerini uygulamaya geçirmiştir.

Kompakt Floresan ve LED Ampuller Ekonomiktir

Kompakt Floresan ve LED Ampuller aynı zamanda maliyet-etkindir. Elektrik maliyetinde %80’e kadar bir tasarruf sağlarken ayrıca yüksek aydınlatma performansı, uzun lamba ömrü ve dayanıklılığı sayesinde bakım maliyetlerinden de tasarruf yapmanızı sağlar. Ne kadar tasarruf edebileceğinizi öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Yetkililer, Amerika da her evde bir akkor ampulün yüksek enerji etkinliğine sahip enerji dostu bir ampul ile değiştirilmesi durumunda, tasarruf edilen enerjinin yılda 3 milyondan fazla evi aydınlatmaya yeterli olacağını tahmin etmektedir. Ve sera gazı emisyonundaki azalmayla birlikte yıllık enerji maliyetlerinde 600 milyon doların üzerinde bir maliyet tasarrufu sağlanabilir ki bu da 800,000’in üzerinde araba maliyeti ile eşdeğerdir. http://www.energystar.gov/index.cfm?c=cfls.pr_cfls.

Kompakt Floresan ve LED Ampuller çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Kompakt Floresan ve LED Ampuller farklı ölçülerde, şekillerde, renk sıcaklığında ve özelliklerde karşımıza çıkmakta ve tüketici ve ticari kullanım açısından daha fazla seçenek sunmaktadır.
Tanınmış Bir Marka Seçin

Kompakt Floresan ve LED gibi enerji dostu ampuller, sağladıkları olağanüstü tasarruftan dolayı tercih edilmektedir. Piyasaya, farklı kalitelerde enerji tasarruflu ampul sunan pek çok marka vardır. Enerji tasarruflu ampul üretimi son derece sofistike bir tasarım, gelişmiş teknoloji ve kaliteli ekipmanlar gerektirdiğinden, endüstrinin takdirini kazanan tanınmış ve köklü bir marka, kalite ve güvenlikle ilgili hususlarda insanlara daha büyük bir güvence verir.

MEGAMAN, yenilikçiliğin ve kalitenin adıdır. Yıllardır dünyadaki çeşitli kuruluşlardan pek çok ödül kazanarak ve övgüler alarak teknoloji, çevre ve ürün kalitesi alanlarında elde ettiği başarılarını perçinlemiştir.

Doğru Watt Değerine Sahip Ampuller Seçin

Enerji dostu ampuller geleneksel ampullerin 1/5’i enerji tükettiğinden, aşağıdaki ‘’Watt Değeri Çevrim Tablosunu’’ baz alarak akkor, halojen veya metal halide ampullerinizi değiştirmek için daha düşük watt değerine sahip enerji dostu ampuller seçebilirsiniz.

WAT DEĞERİ ÇEVRİM TABLOSU
AKKOR AMPULLER

MEGAMAN® Vs. STANDART
4W 20W
5W 25W
7W 35W
9W 45W
11W 60W
15W 75W
20W 100W
23W 125W
HALOJEN AMPULLER

MEGAMAN®
CFL GU10
Vs. HALOJEN
GU10
7W 30W
9W 40W
11W 50W
METAL HALİDE AMPULLER

MEGAMAN®
CLUSTERLITE
Vs. METAL HALİDE
AMPUL
56W 70W
80W 100W
120W 150W
200W 250W
320W 400W
HALOJEN REFLEKTÖRLER

MEGAMAN®
CFL AR111
Vs. HALOJEN
Q111
9W 35W
11W 50W

Enerji dostu MEGAMAN ampuller, hem ev hem de ticari kullanıma yönelik olarak piyasada 4watt-320watt’lık güç aralığında mevcuttur. Bu da enerji etkinliği olmayan diğer ampul eşdeğerlerinde 20watt-400watt’a denk gelmektedir. MEGAMAN, akkor ve halojen ampullerin yerini tamamen alabilir.

Enerji Etiketinde En Yüksek Verim Sınıfını Yazan Ürünlere Bakın

Avrupa Birliği ve Amerika Birlesik Devletleri gibi pek çok ülke ve bölge, enerji verimi politikları benimsemiştir. Bu ülkeler, tüketicilerin ürün satın alırken daha sağlıklı karar vermelerine yardımcı olmak için enerji sarfiyati ve verimi ile ilgili bilgiler sunmaya yönelik zorunlu Enerji Verim Etiketi programını yürürlüğe koymuştur.

Cihazın enerji verimi, etiket üzerindeki bir dizi enerji verim sınıfı ile ifade edilir. Mesela EU direktifleri tarafından öngörülen A Sınıfı en yüksek enerji verimini ifade ederken, G Sınıfı en düşük verimi temsil eder. Etiketler müşteriye farklı modeller arasında seçim şansı sunmakta, aynı zamanda başka faydalı bilgiler de vermektedir.

Her etiket üzerinde şu bilgileri bulacaksınız:

1. A ile G arası enerji verimliliği sınıfı
2. Ampulün lümen olarak ışık akışı
3. Ampulün watt olarak enerji tüketimi
4. Ampulün saat cinsinden ortalama ömrü

MEGAMAN, dünya genelindeki kuruluşların enerji verimliliği konusundaki takdirlerini kazanmıştır. MEGAMAN ampullerinin birçoğu Avrupa Birliği’nde A Sınıfı Enerji etiketine sahip olup kompakt floresan lambalara yönelik Hong Kong Günlük Enerji Verimi Etiketleme Programı kapsamında Enerji Etiketi taşımaktadır. Ayrıca MEGAMAN ampulleri, İngiltere Enerji Tasarrufu Derneği tarafından sertifikalandırılmış ‘’Tavsiye Edilen Enerji Verim Programı’’ içerisinde öngörülen standardı sağlamaktadır.

Enerji Tasarruflu Ampulün Ömrünü Kontrol Edin

Yeni veya yedek bir ampul satın alırken, kullanım ömrü çok önemli bir kriterdir. Uzun ömre sahip olan bir enerji dostu ampul, bakım maliyetlerinde tasarruf sağlar, ayrıca doğaya atılan katı atık miktarını da düşürür. Genel olarak enerji tasarruflu bir ampul 6.000 – 15.000 saat çalışabilir. Zaman faktörü dikkate alındığında, enerji dostu bir ampulün ortalama maliyeti, akkor bir ampule göre çok daha düşük olmaktadır.

Ampul Cinsi Ampul Maliyeti Ortalama Saat Ortalama Ampul Maliyeti / Saat
Enerji Dostu (11W) 6 TL 10,000 0,0006 TL
Akkor (60W) 1 TL 1,000 0,001 TL

INGENIUM® teknolojisiyle geliştirilmiş olan MEGAMAN enerji tasarruflu ampuller, inanılmaz aydınlatma performansına (normal enerji tasarruflu ampullere göre %7 daha parlak), 15,000 saate kadar arttırılmış kullanım ömrüne, 600,000’e çıkarılmış açma-kapama sayısına ve şimdiye dek hiç olmadığı kadar küçük ebatlara sahiptir.

Uygun Renk Sıcaklığı Seçiniz

Renk Sıcaklığı, K (Kelvin) birimiyle ifade edilen bir Işık Rengi ölçüsüdür. Renk sıcaklığı ne kadar düşük olursa, ışık da o kadar tatlı kırmızı veya sarı tonunda olur. Böyle bir ışık kaynağı, rahat bir his uyandıracak şekilde huzurlu bir ortamın yaratılmasında en uygun aydınlatma çözümüdür. Öte yandan bu değer yükseldikçe ışık soğuk beyaz veya beyaz renk tonunda yansır.

MEGAMAN enerji tasarruflu ampuller, piyasada farklı renk sıcaklıklarında mevcuttur: 2700K-2800K-3000K sıcak beyaz, 4000K soğuk beyaz, 6500K beyaz (gün ışığı).

Renk Isıs
2700K = Sıcak beyaz
3000K = Sıcak beyaz
4000K = Soğuk beyaz
6500K = Gün Işığı
Ampu Ölçüsünü Kontrol Edin ve Doğru Duyu Seçin

Ampuller farklı şekillerde, ebatlarda ve işlevlerde karşımıza çıkar. Enerji tasarruflu ampul teknolojisi geliştikçe, artık akkor ampullere eşdeğer ölçülerde pek çok farklı model geliştirilmektedir. En yaygın şekiller mum, klasik akkor görünümünde olanlar, globe ve reflektörlerdir.Enerji tasarruflu bir ampul seçerken ampulünüzün işlevini tespit etmek zorundasınız. Gizli ışıklandırma, dekoratif aydınlatma, güvenlik, okuma, spot veya başka bir amaç için mi kullanılacak? Mesela avizeniz için bir mum ampule ihtiyacınız var veya okuma lambası olarak parlaklığı yüksek bir reflektör ampul kullanmayı düşünüyorsunuz. Dikkate alınması gereken diğer bir kriter ampulün duy kısmıdır. Kullanacağınız avizenin yada armatürün duy kısmını kontrol ederek ona uyum sağlayacak ampul çeşidine bakın. En yaygın duy şekilleri şunlardır:

AMPUL DUYLARI
İnce (mum) duy = E14
Normal Edison duy = E27
İngiliz duy = B22
GU10 = GU10
GX53 = GX53

MEGAMAN enerji tasarruflu ampuller, piyasada farklı şekil ve duy modelleriyle mevcuttur: Yeni teknolojiler geliştirmeye odaklı olan MEGAMAN için tasarladıkları ampullere aynı zamanda dimmerleme ve sensör özellikleri vb. gibi ek aydınlatma fonksiyonları eklenerek müşterilere kaliteli taydınlanma çözümleri sağlanır.

Çevre Duyarlılığı

Dünya, küresel ısınma, sera gazı etkisi, kirlenme, enerji kaynaklarının azalması gibi sadece bizim için değil gelecek kuşaklar için de tehlike arz eden çok sayıda problemle karşı karşıyadır. “Yeşile Yöneliş” trendi revaçta olsa da çevreyi koruma adına derhal tedbir alınması hepimizin sorumluluğudur.

Bazı enerji tasarruflu ampuller çevrenin korunmasında daha fazla efor sarfetmekte ve kurşun ve civa dahil olmak üzere tehlikeli maddelerin kullanımını tavizsiz şekilde kontrol etmektedir. Ayrıca, üretim ve ambalajlama safhalarında geri dönüşümlü malzeme kullanan çeşitler, katı atıkları azaltmaktadır.

Gerçek bir çevre dostu firma olan MEGAMAN için çevre yönetimi şirketin en yüksek önceliklerinden biridir. Bugün, tüm MEGAMAN ampulleri RoHS uyumludur. Oda sıcaklığında dışarı cıva buharı vermeyen güvenli bir cıva formu niteliğindeki AMALGAM gibi çevre dostu malzemeler de kullanılarak MEGAMAN enerji tasarruflu aydınlatma tercihleri arasında öne çıkmaktadır.

KAYNAK: megaman.com.tr

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA