İndüksiyon İle Isıtma

0
260

İndüksiyon ile ısıtma, elektromanyetik enerjinin ısı enerjisine dönüşmesiyle yapılan temassız bir ısıtma işlemidir. Bu yöntem sayesinde elektriksel olarak iletken bir malzemenin elektromanyetik alan içerisine koyularak bu malzeme içine indüklenen akımların oluşturduğu ısı sayesinde malzemenin özelliklerinin değiştirilmesi veya çeşitli işlemlerden geçirilmesi sağlanır. İndüksiyon ile ısıtma metodunun temel prensibi elektromanyetik enerjinin ısı enerjisine dönüşmesidir.

1800lü yıllarda Michael Faraday tarafından keşfedilen indüksiyon, bir bobinden geçen elektrik akımının manyetik alan oluşturmasıdır ve indüksiyonla ısıtma, bu manyetik alanın iş yapabilme özelliğini kullanır. Bu akıma Eddy akımı, girdap akımı ya da Foucault akımı da denmektedir.

İndüksiyonla ısıtma işlemi için iki temel ögeye ihtiyaç duyarız.
1. Değişken bir manyetik alan
2. Bu manyetik alan içine yerleştirilmiş elektriksel iletkenliğe sahip bir malzeme

Ve bu işlem şu aşamalardan geçerek gerçekleşir:

• Manyetik alanın yönü akımın geçiş yönüne bağlıdır bu yüzden bobinden geçen alternatif akım, manyetik alan yönünde alternatif akım frekansı ile aynı hızda değişmesine yol açacaktır. Örneğin; 50 Hertz AC akım, manyetik alanın bir saniyede 50 kez yön değiştirmesine neden olur.

• Bobin içinden geçen elektrik akımının manyetik alan oluşturması ısıtılmasını istediğimiz malzemede gerilim indüklenmesine sebep olur. İndüklenen bu gerilim de elektron akışına yani akıma yol açar (Eddy Akımı). Bu malzemede oluşan akım, bobindeki akıma ters yönlüdür; kendini oluşturan manyetik alana karşı bir manyetik alan oluşturur yani kendisini oluşturan manyetik alan değişimine karşı çıkar (Lenz Yasası). Bu da bobindeki akımın frekansını kontrol etmek şartıyla malzemedeki akımı kontrol edebileceğimiz anlamına gelir.

• Bir malzemeden akım geçtiğinde, elektronların hareketine karşı bir direnç oluşur ve bu direnç de kendini ısı olarak gösterir. Bir malzeme elektron akşına ne kadar fazla direnç gösteriyorsa üreteceği ısı da daha yüksek olacaktır.

endüksiyon ile ısıtma

İndüksiyon ile ısıtma sisteminin elemanları; alternatif akım güç kaynağı, indüktör bobini, çalışma kafası ve ısıtılacak ya da işlenecek malzemeden oluşmaktadır. Alternatif akım güç kaynağı, değişken manyetik alan yaratmak için; indüktör bobini, ısıtılacak malzemede Eddy akımı oluşturması için; çalışma kafası, transformatör ve kapasitelerden oluşan parça olup güç kaynağı ile indüktör bobininin birbirine uyumlu bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için; işlenecek malzeme ise, indüksiyon ile ısıtma için gerekli yöntemler sayesinde ısıtılan veya işlenen parçadır.

İndüksiyon ile ısıtmanın avantajları:
• Patlayıcı madde, gaz vb. gibi maddeleri içermeyişi sebebiyle güvenilir bir yöntemdir.
• Aynı malzeme güvenle tekrar tekrar işlenebilir.
• Diğer ısıtma veya malzeme işleme yöntemlerine göre çok verimli olup enerjiden tasarruf sağlar.
• Malzemenin belirli bir bölgesini hızlı bir şekilde ısıtabilir.

Kaynaklar

  1. http://www.reterm.com/kullanim_alanlari.asp?u=0
  2. http://elektroteknoloji.com/Elektrik_Elektronik/Temel_Eletronik/Enduksiyon_Yolu_ile_isitma_Yontemi.html
  3. https://tr.wikipedia.org/wiki/Endüksiyon_ile_ısıtma
  4. https://tr.wikipedia.org/wiki/Eddy_akımı

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA