Düdüklü Tencere Çalışma Prensibi

0
1303

Düdüklü tencerenin nasıl çalıştığını anlamak için, bazı temel fizik bilgilerinin bilinmesine ihtiyaç vardır. Su 100 santigrat derecede kaynar. Kaynama noktasına gelindiğinde suyu ne kadar kaynattığınızdan bağımsız olarak kaynayan suyun sıcaklığı sabit kalır. Oluşan su buharı da 100 santigrat derece sıcaklığa sahip olacaktır. Suyun kaynama noktasını yükseltmek yani buharlaşan su buharının sıcaklığını artırmak sistem üzerindeki basıncı artırarak mümkün olur. Düdüklü tencere esas olarak bunu gerçekleştirir. Fakat düdüklü tencere kullanımı sadece bunu sağlamaz. Düdüklü tencere çalışma prensibi aynı zamanda düdüklü tencere içderisindeki buharın kontrollü olarak tahliye edilmesini de sağlar. Düdüklü tencere basıncı artırılınca suyun kaynama noktası yükseleceğinden hem kaynayan suyun sıcaklığı hem de çıkan su buharının sıcaklığı normal durumdakinden daha fazla olacaktır. Ayrıca, su buharı sıvı haldeki suya göre altı kat daha fazla ısı tutma potansiyelinde sahiptir. Düdüklü tencere içerisinde oluşan yüksek basınçlı ve yüksek sıcaklıktaki su buharı düdüklü tencere yemeklerine nüfuz ederek onların hızlı ve güzel bir biçimde pişmelerini sağlar. Düdüklü tencere nasıl çalışır.

Düdüklü tencere nasıl pişirir sorusunun cevabı düdüklü tencere içerisindeki suyun kaynamasının yüksek basınç sayesinde ertelenmesi ve dolayısıyla sıcaklığının normal kaynama noktasından daha yüksek seviyelere çıkartılabilmesi ile ilgilidir. Böylece düdüklü tencerede pişirme işlemi kayda değer oranda daha hızlı gerçekleştirilmiş olur. Düdüklü tencerede pişirme mantığı sayesinde pişme süreleri yaklaşık yüzde 70 oranında kısalırken düdüklü tencere yemeklerinin besin değeri de muhafaza edilir. Düdüklü tencere kapağı ve contası sayesinde düdüklü tencere içerisinde kapalı bir ortam oluşturulur. Böylece verilen ısının da etkisiyle düdüklü tencere basıncı 5-10 psi’den 15 psi’ye kadar çıkar. Bu da suyun kaynama noktasının 110-120 santigrat derece ve hatta daha üstüne çıkması demektir. Bu kadar yüksek sıcaklığa aniden çıkıldığı için gıdalar hızlı bir şekilde ve yapısal özellikleri bozulmadan pişmiş olur. Düdüklü tencere nasıl çalışır.

Düdüklü tencereler genellikle özel olarak dizayn edilmiş paslanmaz çelik veya alüminyumdan üretilen pişirme gereçleridir. Tüm düdüklü tencere modelleri sıkı kapanan bir düdüklü tencere kapağı, sızdırmazlık ağlayan düdüklü tencere contası ve düdüklü tencere düdüğüne sahiptir. Çoğu düdüklü tencere markası geleneksel ocaklar üzerinde kullanılabilecek düdüklü tencere modelleri satarken bazı düdüklütencere markaları elektrikli veya mikrodalgada kullanılabilen düdüklü tencere modelleri de üretmektedir. Bu markalara ait düdüklü tencere fiyatları normal düdüklü tencerelere göre biraz daha yüksek olabilmektedir. Düdüklü tencere nasıl çalışır.

Düdüklü tencere yemekleri tencere içerisindeki yüksek sıcaklık ve basınç altında hızlı olarak pişirilmektedir. Bu yüzden düdüklü tencere yemekleri pişirme süreleri normalden çok aha kısadır. Düdüklü tencere pişirme süresinin kısalığında yüksek sıcaklıktaki buharın da etkisi büyüktür. Su buharı ısıyı besinlere iletmede etkili bir yoldur. Çünkü, düdüklü tenrece içerisindeki su buharı yiyeceklerle direkt temas eder fakat yiyecekleri yakma veya onlara zarar verme gibi olumsuz etkile bırakmadan yemeğin tam kıvamında pişmesini sağlar. Bu bakımdan düdüklü tencere elektrikli veya gazlı diğer pişirme araçlarına göre enerji tasarrufu açısından daha avantajlıdır. Düdülkü tencere taze ya da donmuş, büyük ya da küçük parçalı, hayvansal ya da bitkisel pek çok yiyeceğin hızlı, ekonomik ve lezzetli olarak pişirilmesinde kullanılır. Düdüklütencerenin sağladığı enerji tasarrufu şu örnekte de pratik olarak fark edilebilir. 400 dereceye ısıtılmış fırına elinizi soktuğunuzda eliniz yanmaz ama yaklaşık yüz derece sıcaklığa sahip düdüklü tencereden çıkan buhar ısıyı yoğun olarak barındırdığından dolayı çok daha etkilidir. Düdüklü tencere nasıl pişirir.

Gün geçtikçe daha fazla kişi yemek pişirmek için duduklu tencereleri tercih etmeye başlamaktadır. Bu eğilimin arkasında yatan temel sebepler enerji tasarrufu ile maliyetlerin düşürülmesi, yoğun yaşam temposuna ayak uydurabilmek için hızlı ve kolay yemek pişirme imkânı ile sağlıklı beslenme isteğidir. Ayrıca düdüklü tencrenin çok çeşitli yemeklerin hazırlanmasına fırsat tanıyan çok fonksiyonlu yapısı da bir diğer tercih nedenidir. Geleneksel tencereler göre daha hızlı, güvenilir ve sağlıklı yemek pişirmek isteyen herkesi düdüklü tencere kullanımına teşvik ediyoruz. Düdüklü tencere satın alma ve kullanma işlemlerinden önce sitemizin ilgili bölümlerini incelemenizi tavsiye ediyoruz. Öncelikle düdüklü tencere nasıl çalışır veya düdüklü tencere nasıl pişirir konularını anladıktan sonra düdüklü tencere markaları, düdüklü tencere modelleri, düdüklü tencere fiyatları, düdüklü tencere seçimi, düdüklü tencere yemek tarifleri, düdüklü tencere pişirme süreleri gibi kategorilere ayırdığımız yazılarımızı incelemeniz sizler için faydalı olur diye düşünüyoruz.

300px-Olla_a_presión_válvuladüdüklü-tencere-nasıl-çalışırOllabullir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALINTI

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA