Drone Yarışları Başlıyor

0
359

Kulanım alanları günden güne genişleyen drone’ların ( insansız hava araçları) artık yarışmaları bile düzenlenmeye başlandı. Önceden yasal olmayan yollardan yapılan yarışlar vardı (En çokta Avustralya’da çok düzenleniyor kaçak yarışmalar). Artık bu nefes kesen yarışlar yasal ve dünya çapındaki organizasyonlarla düzenlenmeye başlandı.

Bunlardan biride ABD merkezli spor ve medya şirketi olan DRL tarafından düzenlenecek olan drone Racing League (Drone Yarış Ligi) küresel şampiyonasıdır. Benimde merakla beklediğim bir yarışma :)

Yarışma programı olarak ilk etapta ABD’nin Los Angeles şehrindeki bir alışveriş merkezinde daha sonra Miami’deki bir stadyumda, Detroit şehrinde ve Mexico City’de gerçekleştirilecek. Belirlenen son etapta ise toplam 6 yarışlık bir sezon oluşturulup Drone’lar pilotların taktığı 3 boyutlu gözlüklerle ve kumandalarla kontrol edilecek.

Bu yarışlar sıradanlığın aksine 3  boyutlu bir şekilde bilim kurguyu ve video oyunlarını içinde barındırarak gerçek hayata aktarımı hedefliyor. tabi hemen keşke bizde canlı olarak izleyebilsek diye aklımızdan geçmiyor değil. Ama bunun olması için yarışmayı düzenleyen şirketin açıklaması 5 yıl kadar süreceği yönünde. Umarım bu süre zaman dilimi kısa sürer de bizde zevkle izleyebiliriz :)

Drone’lar hayatımızın her alanında artık büyük bir yere sahip. Önceden eğlence amaçlı yapılır iken artık profesyonel kameramanlıkta ve güvenlik sektöründe büyük önem kazanan cihazlar yarışma furyası ile karşımıza çıkıyor. Pazar araştırması firmasına göre 2020′ ye kadar drone’ler 4.4 milyarlık bir sektör olacağını haber veriyor.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA