Dizel Motor Nedir ve Nasıl Çalışır ?

0
57

Rudolf Diesel tarafından 1892 yılında yılında bulunan motor çeşididir. Benzinli motordan ayıran özelliği yakıt ve hava karışımı değil sadece hava bulunmaktadır. Bu yüzden dizel motorların daha verimli olduğu savunulmaktadır. Benzinli motorlarda %20 civarında olan verimlilik oranı dizel motorlarda %40 civarındadır. Bunun anlamı aynı yakıt miktarıyla dizel motorlarda daha fazla yol katedilmektedir. Sadece otomobillerde kullanılmasının dışında gemi ve lokomotif gibi araçlarda da kullanılmaktadır.

Peki bu kadar verimliyse neden benzinli motorlar kadar sık kullanılmıyor sorusuna verilecek tek bir cevap var. Dizel motorlar çalışma esnasında etrafa siyah bir duman yaymaları ve daha gürültülü çalışmasından dolayı benzinli motorlar kadar sık tercih edilmemektedir.

Benzin ve dizel motorlar çalışma mantığı olarak birbirine oldukça yakındırlar. 4 zamanlı ve içten yanmalı bir sistemle çalışan dizel motorlarda benzinli motorlardan ayıran fark ise patlatma oluşturma şekiller olarak birbirinden ayrılırlar. Dizel motorlarda içeri alınan hava sıkıştırıldıktan sonra yakıt püskürtülmektedir. Sıkıştırılan hava ısınır ve böylelikle yakıt kendiliğinden tutuşmaktadır. Diğer bir ifade ile dizel motorlarda yakıt karbüratörden gelen hava ile karıştırmadan yakmaktadır. Yani yakıtı direkt olarak pistona göndererek hava ile karıştırılmadan ateşleme gerçekleşmektedir. Bundan dolayı dizel motorlarda karbüratör bulunmamaktadır.

dizel motor çalışması

Dizel Motor Parçaları

Dizel motor parçalarıDizel Motorlarda Dört Zamanlı Yanma Döngüsü

1- Emme Stroku: Pistonun aşağı doğru hareketi sonucunda hava içeri alınmaktadır.

2- Sıkıştırma Stroku: Pistonun yukarı doğru hareketi ile hava sıkıştırılır.

3- Yanma Stroku: Piston üst ölü noktaya ulaştığında yakıt püskürtülerek tutuşması sağlanır. Bu patlama kuvveti ile aşağıya doğru itilen piston, dönme hareketinin sürekli olmasını sağlamaktadır.

4- Egsoz Stroku: Pistonun tekrardan yukarı doğru hareketi ile oluşan yanma gazları egsoz subaplarının açılması ile dışarıya atılmaktadır.

Dizel motorlarda buji ile ateşleme yoktur. Sıkıştırılan hava çok yüksek sıcaklıklara ulaşarak yakıt kendiliğinden tutuşmaktadır. Dizel motorlarda buji yerine yakıtın sıkıştırılıp yüksek sıcaklığa ulaştırılarak havaya püskürtülmesini sağlayan enjektörler bulunmaktadır. Ateşleme sisteminde yakıt odasına dolan havanın silindirler aracılığı ile sıkıştırılması 500 dereceye kadar çıkan sıcaklıkla sıkışan havanın içine yakıtın püskürtülmesiyle çalışmaktadır.

Dünya’nın En Büyük Dizel Motoru 

Dünyanın en büyük dizel motoru

 

Dizel motor silindir parçaları ve dizel motorun nasıl çalıştığına dair bir video…

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA