Dizel Araçlarda Bir Yakıt Enjeksiyon Sistemi Olarak Common-Rail(Ortak Boru Hattı)

0
951

Common Rail genel olarak “ortak boru hattı” olarak bilinir ve dizel motorlarda kullanılan bir yakıt enjeksiyon sistemidir. Bugüne kadar kullanılan aynı türdeki sistemlere göre yakıt sarfiyatı, egzoz gazı emisyonu, çalışma sistemi ve gürültü oluşumunda daha üstün bir sistemdir. Sistemde kullanılan basınç 1500 bar civarında olmakta; böylece, yakıt ile silindirde bulunan hava çok iyi karışmakta ve motorun verimliliği artırmaktadır.

common_rail

 

Peki bu sistem nasıl çalışıyor?

Common Rail sisteminde püskürtme, enjektörler üzerinde bulunan ve çok hızlı tetiklenebilen manyetik supaplar  tarafından sağlanmaktadır. Sırası gelen silindirde, ortak boru hattında sabit olarak 1500 bar civarında tutulan basınçlı yakıt ani olarak silindirde bulunan hava içerisine püskürtülür.

common_rail_1

Yüksek basıncın etkisiyle yakıt çok çok ince yakıt damlaları haline gelir ve hava ile çok iyi karışır. Silindirin sıkıştırılmasıyla basıncı, dolayısıyla da sıcaklığı artan yakıt-hava karışımı yanarak silindire hareket verir ve işlem tamamlanır. Bu işlem sırasıyla bütün silindirlerde meydana gelir. Çok iyi bir yakıt hava karışımı elde edildiğinden yakıt tasarrufu sağlanır, iyi yanma olduğundan işlemler sonucunda meydana çıkacak olan CO2(Karbondioksit), CO(Karbonmonoksit) ve C(Karbon) gibi zararlı gazların oranı azaltılmış olur ve sistem elektronik olarak kontrol edildiğinden hassas bir çalışma sağlanmış olur.

Sistemin çalışma prensibini animasyon olarak aşağıdaki linkten görebilirsiniz:

http://data.obitet.net/animasyonlar/commonrail/1.htm

Sistemin Tarihçesi

Common-Rail sisteminin ilk prototipi 1960′ların sonlarında İsviçreli Robert Huber tarafından geliştirilmiş ve daha sonra bu teknoloji Zürih’teki İsveç Federal Teknoloji Enstitüsünden Dr.Marco Ganser tarafından iyileştirilmiştir.

Aynı prensip ile çalışan modern Common-Rail sistemi, her enjektörü elektronik olarak açan Motor Kontrol Ünitesi(ECU:Engine Control Unit) tarafından kontrol edilmektedir. Bu yeni sistem 90′lı yıllarda Magneti Marelli, Fiat Araştırma Merkezi ve Elasis işbirliği ile kapsamlı olarak modellendi. Fiat Grubunun yaptığı araştırma ve geliştirmelerden sonra tasarım Alman Robert Bosch GmbH şirketine seri üretim için geliştirmesi ve iyileştirmesi için verildi.

Binek araçlarda ilk olarak 1997 yılında Alfa Romeo 156 2.4 JTD ve daha sonra aynı yıl Mercedes-Benz C 220 CDI modellerinde kullanılmıştır.

Kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_rail

http://tr.wikipedia.org/wiki/Common_rail

http://data.obitet.net/animasyonlar/commonrail/1.htm

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA