Datasheet Nedir?

2
764

DATASHEET

Her geçen gün teknolojinin belli bir aşama katettiğini görüyoruz. Bu hızlı ilerleyiş beraberinde rekabet ve piyasaya daha bol ürün akışı anlamına gelmektedir.

Günümüzde attığımız her adımda teknolojiyi kullanıyoruz. Hayat standartlarımızı bu yönde belirliyoruz. Hiç peki sorgulama ve öğrenme ihtiyacı duydunuz mu?

Kullandığımız bilgisayarlar, telefonlar,yazıcılar vs. aklınıza gelebilicek tüm elekronik cihazların çalışma mantığını yani iç yüzünü sorguladınız mı ? Bunu cihazları oluşturan elamanlar nelerdir ? diye…

Hal böyle olunca her öğrenme aşamasında farklı firmaların farklı elektronik devre elemanlarıyla karşılaşırız. Devre Elemanları kuracağımız sisteme adapte olmasını sağlamak sistemin doğru bir parametrede çalışmasını ve sürdürebilirliği açısından çok önemlidir. Gelişen teknolojiyi ele aldığımızda devre elemanlarının artışı göz önüne gelmektedir. Firmalar bunun için pazarladıkları ürüne ait bir kimlik oluşturmak zorundadır. Datasheet adı verdiğimiz bu veri tabanı tasarımcılara büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

DATASHEET nedir?

Bir ürün (genellikle elektronik malzemeler) için hazırlanan teknik dokümanların genel ismidir. Üreticiler bu dokümanlarda (datasheet) ilgili ürün için gerekli olabilecek teknik verileri sunarlar. Elimizde bir devre elemanları bulunuyor ama bağlantı noktalarını çalışma parametlerini bilmiyorsak ne yapabiliriz gibi sorular sormamız doğal. Bunun için çeşitli datasheet siteleri ya da üretici firmanın internet sitesinde istediğimiz veriye ulaşmamız çok kolay.

Örneğin 2N3055 silokon güç transistörün Datasheet kataloğu

2N3055 Datasheet
2N3055 Datasheet

 

Datasheet Nasıl Okunur? yazımızı incelediniz mi…!

2 Yorumlar

CEVAPLA