CNC Giyotin

0
451

Giyotin Makas 

Sac malzemelerinin belirli boyutlarda kesilmesi için kullanılan tezgahlardır. Geçmişte bu tezgahlar manuel olarak kullanılırken günümüzde CNC  kontrolü ile kullanılmaktadır.

Giyotin makasta çalışma yapılmadan önce bazı ayarların yapılması gerekmektedir.

1- Kesme Boşluk Ayarı 

Yan gövdedeki yataklama diski üzerindeki kol yardımı ile istenilen sac kalınlığına göre gösterge üzerindeki rakamlara gösterilerek yapılır.

2- Bıçak Ayarı 

Alt ve üst bıçak arasındaki boşluk değeri 0.05 mm olacak şekilde ayarlanır. Ancak bıçakların bileme işleminden sonra ayar yapmak gerekmektedir. Dolayısıyla boşluk olarak ilk ayar mekanizmasını sıfır konuma getirerek ön koruma sacı sökülür. Arka dayama tamponu maksimum açılır. Makineniz ve kendi emniyetiniz için alt bıçak ve üst bıçak arasına uygun bir destek koyunuz.

3- Arka Dayama Ayarı 

Arka dayama kapasitesi 1000 mm ileri-geri hareketi motorlu olarak 0.1 mm hassasiyetinde verilmektedir. Eğer makinenin arka dayaması ayarlı değil ise (dijitalde okunan değer ile arka dayama tamponuna dayayarak kesilen sac genişliği aynı değilse) arka dayama sıfırlama işlemi yapılır (Arka dayama butonlarından istenilen ölçüde ayar yapılır).

KONTROL PANELİ 

Kontrol paneli kullanılarak, giyotin makasın kesme işlemi gerçekleştirilebilir. Kontrol paneli kullanılarak kesme işlemi çok hızlı bir şekilde yapılır.

Kontrol Paneline Veri Girişi 

Kesme işlemi yapılacak sac malzemenin, kesme işlemi için kontrol paneline girilen veriler ve işlem sıralaması şöyledir: (seçilen ölçü birimi inch veya mm olarak seçilir).

1- Sac Malzeme Boyunun Girilmesi 

Sac malzemenin giyotin makas bıçağı ile temas edecek boyu yani kesim genişliği kontrol paneline girilir. Mesela sac malzemenin boyu 1 m ise, panelde yer alan ”cutting lenght” kısmına 1.0 olarak girilir.

2- Sac Malzeme Kalınlığının Girilmesi 

Sac malzemenin et kalınlığı kontrol paneline girilir, girilen değer sonucunda isteğe göre makine bıçak açısını otomatik olarak ayarlar ve kullanıcı manuel giriş yapar.

Sac malzemenin kesim ölçüsünün kontrol panelinde ”Set Value” bölümüne girilir ve kayıt tuşuna basılır. Girilen değer için makinenin arka dayaması otomatik olarak ayarlanır ve Actual Value kısmındaki değer kesim ölçüsüne ayarlanmış olur.

3- Sac Malzemelerin Kesilmesi 

Sac malzeme giyotin makasın çalışma bölgesine uygun bir şekilde yerleştirilir. Kesim bölgesi daha önceden tespit edilip kesim planı hazırlanır. Böylece sac en uygun şekilde kullanılarak minimum eksilme ile tasarruf sağlanmış olur.

 

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA