Teknik Resim Çizgi Çeşitleri-2

2
1067

E- KILAVUZ VE REFERANS ÇİZGİLERİ TS 88-22 ISO 128-22

Kılavuz çizgilerinin gösterilişi (Şekil 5.2) 

Kılavuz çizgileri ISO 128-20’ ye uygun sürekli (ince) çizgi olarak çizilir. Tercihen bir açı altında tarama çizgileri gibi çizgilere paralel olmayacak şekilde esas çizgilere göre eğim 15° den daha büyük olmalıdır (Şekil 5.2. a, c).

Kılavuz  çizgileri   keskin  kırık   çizilebilir  ve  iki  veya  daha  fazla  kılavuz  çizgisi birleştirilebilir (Şekil 5.2. b, e, g, h, j). Bunlar referans çizgisi, ölçü çizgisi gibi çizgileri kesmemelidir.

NOT–  Birden  fazla  paralel  çizginin  belirtilmesi  mecburiyetinde,  okların  yerine  eğik çizgiler kullanılmalıdır (Şekil h). Kılavuz çizgisi bir nesnenin çevresi içinde sonlandığında bir nokta (d= 5xçizgi kalınlığı) ile sonlanır

(Şekil 5.2. ı, i, j).

Kılavuz çizgisi, mesela ölçü çizgileri üzerinde veya simetri (eksen) çizgileri kesişme noktasında olduğu gibi diğer çizgilerde işaretsiz olarak sonlanır (Şekil 5.2. k, l).

Referans çizgilerinin gösterilişi

Referans çizgisi resmin okuma doğrultusunda, ya sabit bir uzunlukta (mesela 20x referans çizgisi  genişliği)  (Şekil5.2.  n, o) veya belirtilen  bilgilerin  uzunluğuna  uygun  bir uzunlukta çizilmek mecburiyetindedir. (Şekil 5.2. m, r, s) 

Bilgiler tercihen referans çizgisi üzerinde (Şekil 5.2. m) veya arkasında (Şekil 5.2. o) veyahut da içinde belirtilebilir (Şekil 5.2. s).

3 4 5

6 7

8

G– ÇİZGİLERİN DOĞRU KULLANILMASI

Çizgilerin doğru ve yanlış kullanımlarına ait uygulamalar Şekil 5.5’ de gösterilmiştir.

9

 

1

Şekil 5.5. Çizgilerle ilgili doğru yanlış karşılaştırması

2 Yorumlar

  1. Dostum paylaşımların çok yaralı. Fazlasıyla katkı sağlıyor fakat çoğu resim açılmıyor düzeltebilirmisin? Resimler çok açıklayıcı oluyor.

CEVAPLA