Brushless Motorlar Nedir ve Nasıl Çalışır?

0
814

Brushless Motorlar Nedir ve Nasıl Çalışır?

A Brushless Motor

Üreticiler brushless motorların diğerlerine göre daha dayanıklı olduğunu, performansının daha iyi olduğunu ve daha dayanıklı olduğunu iddia ediyor. Peki bu motorların arkasında yatan teknoloji nedir?

Eski Tip Brushed Motorlar Nasıl Çalışır?

Geleneksel bir brushed motor basitçe dört parçadan oluşur: karbon fırça, manyetik halka, armatür ve akım çevirici. Mıknatıs ve fırçalar sabittir, armatür ve akım çevirici manyetik halkanın içindeki motor şaftının etrafında döner.
Motora enerji verildiğinde pilden bir yük fırçadan geçerek akım çeviriciye ulaşır. (Fırçalar akım çeviriciyle fiziksel temasta bulunmak amacıyla yaylıdır.) Sonrasında akım çevirici yükü bakır sarmallardan yapılmış olan armatüre yollar. Sarmallar yük tarafından manyetize olarak çevresini saran manyetik halkayı itmeye çalışır ve yük kesilene kadar döner.

Brushless Motorlar Nasıl Çalışır?

Brushless motorda fırça ve akım çevirici bulunmaz. Ayrıca sarmallarla manyetik halkanın yeri değişmiştir. Mıknatıs geleneksel motor şaftının çevresindedir, bakır sarmallar ise bu şaftın çevresinde sabittir. Fırça ve akım çevirici yerine ufak bir devre kartı sarmallara gidecek enerjiyi koordine eder.

Sabit sarmallarla elektronik devre iletişim halinde olduğu için firmalar bu ürünleri “daha akıllı” olarak pazarlar. Örneğin Styrofoam’a vida takmak için brushless matkap kullanıyorsanız zemindeki düşük direnci farkederek pilden daha az enerji çeker. Maun mobilyaya 3 inçlik vida takmaya çalışırken ise kendini buna göre ayarlayıp daha fazla enerji çeker. Brushed motorlarda ise her zaman maksimum hız için gerekli enerji kullanılır.

Ek olarak brushless motorlarda sarmallar motorun dışında olduğu için daha büyük yapılabilirler, böylelikle güç artışı sağlanır. Aynı zamanda brushless motorlarda akım çeviricinin fırçalara sürtünmesiyle yaşanan sürtünme ve voltaj düşüşü yaşanmaz. Fiziksel temas devamlı bir enerji kaybı yaratır.

Net kazanç daha verimli ve dayanıklı motorlardır. Brushless motorların piyasayı tamamen ele geçirmesinin tek engeli ise maliyetidir.

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA