Biyonik Kanguru

0
1196

Alman Pnömatik uzmanı Festo’nun geliştirdiği biyonik kanguru, ağırlık merkezi değişimleri ve denge açısından önemli bir ilerlemeyi sergiliyor.

Kısa zaman öncesine kadar robotların yürümesi bile önemli bir olaydı. Honda’nın ASIMO isimli robotunun merdivenlerden inip, insanlara el sallamasını hepimiz hatırlarız. Fakat gelişen teknoloji, robotların gerçek canlıları daha da iyi taklit etmesini sağlıyor. Google tarafından satın alınan Boston Dynamics’in WildCat robotu buna en güzel örnek. Bir köpeği andıran koşu stiliyle bu robot saate 25 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Alman Festo şirketi ise, hava basıncından güç alan pnömatik tekniğini farklı bir canlıyı taklit etmek için kullanmış: Kanguru. BionicKangaroo isimli robot, tamamen kendi başına zıplayarak hareket edebiliyor. Basit gibi görünse de hareketin detaylarında birçok kritik ayarlama var. Birincisi tendon olarak bilinen bilek bağlantılarıyla bileği hareketli kılmak. BionicKangaroo’nun bilek bölümü önce motorlar yardımıyla gövdeyi yukarı ve ileri doğru itiyor. Ardından gövde yerden havalandığında ileri konuma geçiyor ve bu kez de düşüşü karşılıyor. Düşüş esnasında bileklere binen yük, bir sonraki atlayış için ekstra güç sağlıyor. Tüm bunların yanında BionicKangaroo, kuyruğunu da ağırlık değişimlerini dengelemek için kullanıyor.

Hareketin benzersiz bir formunun teknik uygulama

Yapay Kanguru üzerine, Festo akıllıca bir derece dinamik bir sistem üretmek için pnömatik ve elektrikli tahrik teknolojisini birleştiriyor. Atlama ve iniş sırasında kararlı atlama kinematik artı hassas kontrol teknolojisi istikrarı sağlamak. Tutarlı hafif yapı benzersiz atlama davranışını kolaylaştırır. Sistem jestler tarafından kontrol edilir.

Gemide mobil enerji kaynağı

Festo yapay Kanguru üzerinde mobil enerji kaynağı özellikle dikkat. Entegre bir kompresör ile tek ve mobil yüksek basınçlı depolama aygıtı ile bir – Bu amaçla, takım bile iki farklı konseptler geliştirdik.

Infografik_BionicKangaroo_Uebersicht_en_500px

Son derece karmaşık bir genel sistem: sürücüler akıllı kombinasyonu, kontrol teknolojisi ve mobil enerji besleme

BionicKangroo, bir kol bandı yardımıyla el hareketleriyle de yönetilebiliyor.

Sadece 7 kilo ağırlığındaki BionicKangaroo, tüm güç kaynaklarını da üzerinde taşıyor ve böylece kablolardan bağımsız şekilde hareket ediyor.

Bu proje, Festo’nun biyonik mekanikleri anlamak ve taklit etmek için sürdürdüğü programın bir parçası.

02_Kangaroo_7902636_500px

Doğal rol modeli: Kanguru ve eşsiz anatomisi

03_BionicKangaroo_00048_500px

Bionic adaptasyon: BionicKangaroo teknik uygulama

04_BionicKangaroo_00074_500px

Basit kullanım: devraldı kullanarak jest kontrolü

05_BionicKangaroo_00354_500px

Optimal düzeni: dar alanda fonksiyon entegrasyonu

06_BionicKangaroo_00223_500px

Dinamik çıkarmak: pnömatik sürücüler yüksek atlama güç sayesinde

07_BionicKangaroo_00239_500px

Verimli iniş: bir sonraki atlama için enerji depolamak,

KAYNAK: http://www.festo.com/cms/en_corp/13704.htm

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA