Bireysel Güneş Santralinin Tasarlanması

0
707

Güneş enerjisinden elektrik elde etme özellikle son günlerde sık sık duymaya başladığımız bir enerji çeşididir. Özellikle bireysel  kurulumlar  gün  geçtikçe artış göstermektedir. Bu yazımda özellikle bireysel kurulumlar için gerekli olan malzemelerden ve hesaplamalar yapabileceğiniz programlardan  bahsedeceğim.

İlk olarak güneş santralinde olması gereken malzemeleri inceleyelim.

Fotovoltaik Paneller

4fcc891b55a50a6b2cdb8542c764c1cb_1283769420

Güneş ışınımlarını elektrik enerjisine çeviren cihazdır. Verimleri genellikle %12 -%18 arasında değişkenlik göstermektedir. Kurulacak yerin güneşlenme süresi ışınım değeri hesaplanıp buna göre panelin gücü seçilmelidir. Paneli seçerken panel kirliliği ve havanın kapalı olması durumlarına göre panel güçü hesaplanın biraz daha üzerinde seçilmesi avantajınıza olacaktır.

Akü Grubu

IMG_9920

Akü grubu isteğe kullanılan bir sistemdir. Elektriği depolamak özellikle havanın kapalı olması gibi durumlarda depolanan enerjinin kullanılmasını sağlar tabi bunun yanı sıra aşırı güneşlerde günlerde de kullanamadığınız fazla enerjiyi depolamaya yarar. Basitce hesaplarsak bir günlük evin harcadığı enerjiyi  4kw/h olarak ele alırsak  ve elektrik üretemediğimiz gün sayısı da 3 gün olursa 12 kw/h lık bir akü grubu bize yeterli olacaktır.

Fakat off-grid olarak adlandırılan bu tür akülü sistemler maliyetten dolayı çok tercih edilmez. Genellikle şebekenin olmadığı yerlerde küçük güçler için bu  sistemler kullanılır.

On- grid adı verilen diğer bir sistem daha vardır ve günümüzde  en çok kullanılan sistem diyebiliriz.On –grid sistemde ürettiğimiz elektriği depolamaya ihtiyacımız yoktur. Sistemin ana çalışma mantığı eğer fazla elektrik üretilirse üretilen fazla elektrik şebekeye verilir, yeteri kadar elektrik üretilemediği durumlarda ise şebekeden elektrik alınır. Akü sistemi olmadığı için maliyet off-gride göre daha düşüktür bunun için on-grid sistemler daha çok tercih edilir.

Akü Şarj Regülatörü

spc122_solar_sarj_kontrol_devresi(1)

Güneş panelinden gelen akımı ayarlayarak akünün tam dolmasını, aküden  elektrik kullanırken de akımı ayarlayarak akünün tam boşalmasını engeller. Akü kullandığımızda gereklidir eğer sistemimizi on-grid tercih edersek şarj regülatörüne ihtiyacımız olmayacaktır.

Evirici(inventer)

solar-sistem-2

İnverter sistemimizin en önemlisi diyebiliriz. Güneş panellerinden ürettiğimiz enerji  Doğru akım enerjisidir .Fakat bizim şebekede kullandığımız enerji alternatif akım enerjisidir. Bu dönüşüm içinde inverter dediğimiz evirici kullanmamız gerekmektedir. İnverterler panelin gücüne göre seçilir.

 

Projelendirme

Santralimiz için yeterli güçte panel seçebilmek için projelendirme önemlidir. Projelendirme ve analiz için hazır programları kullanabilirsiniz bunların başlıcaları PVsyst, Hommer ve PVsol programlarıdır.Resimde görülen PVsyst programında maliyet analizi dahil bir çok parametreyi inceleye bilmekteyiz.Özellikle bireysel çatı üstüne kurulacak küçük projelerde PVsyst programı daha kullanışlı olacaktır.

güneş


Bunların yanı sıra ışınım değerini hesaplayabilmek için kendi programınızı excelde basit olarak  hazırlaya bilirisiniz.Ben örnek olsun  diye yazının sonuna Çanakkale için hesapladığım excel dosyasınının indirme linkini ekledim. Hesaplama yapmak istediğiniz il   için değiştirmeniz gereken parametreleri dosyanın içine ekledim size sadece paremetreleri değiştirmek kalıyor.


https://drive.google.com/file/d/0ByqMRr_sFcJfWkxiUmJucWlMREk/view?usp=sharing

Yazan: Emre Oğuz

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA