BionicOpter (Yusufcuk)

0
1385

Festo dünyanın önde gelen Hidrolik ve Pnömatik firmalarından biridir. Festo hidrolik ve pnömatik malzemelerin yanı sıra çok fazla sayıda mekanik tasarımları ile bir çok başarıya imza atmış olmaktadır. Üstün mühendislik çalışmaları, gelişmekte olan teknolojinin her aşamasını takip ederek kendisini geliştirmektedir. Bunun yanı sıra Festo dünyada adını duyurma konusunda yapmış olduğu projelerle çok ses getirmiştir. Firma yapmış olduğu projelerde bir çok konulara öncülük etmiştir.

Festo firmasının esin kaynağı başta doğa bulunan canlılar olmanın yanı sıra insan vücudunun hareketlerinin nasıl olduğunu, bu hareketlerdeki estetiklere mekanik sistemler üzerinde nasıl bir etki yarattığını inceleme konusunda bir çok proje hazırlamıştır. Bizler bu yazıda Festo firmasının yapmış olduğu BionicOpter yani Türkçe adı ile Yusufçuk böceğinin uçuşu hakkında kısa bir bilgi paylaşıyoruz.

BionicOpter ile, Festo yusufçuk uçuşundan son derece kompleks bir teknik uçuş özelliklerine hakim.Sadece doğada kendi modeli gibi, bu ultra hafif uçan nesne, her yöne uçabilir, havada dengede durabilir ve kanat çırparak uçmaya devam eder.

Özgün uçuş manevraları için özgürlüğün on üç derecesi

Kanatlarını tek tek veya ortak çırpma sıklığı ile büküm kontrolüne ek olarak, dört kanatın her biri, aynı zamanda bir amplitüd kontrol içerir. Kanatların eğimi itiş yönünü belirler. Genellikle kontrol itme yoğunluğunun regüle edilmesi ile sağlanır. Birleştirildiğinde, Yusufçuğun kanatları uzaktan kumanda ile hemen hemen her pozisyonu alabilir.

Son derece hafif entegre tasarım

Açık-kapalı döngü kontrol sistemleri yanı sıra sensörler ve mekanik bileşenleri dar alanda kurulu ve birbirlerine uyumlu olarak tasarlanmıştır. Yusufçuğun hafif yapı şekli ile bu benzersiz yapı, fonksiyonlarının entegrasyonu ile mümkün olmaktadır.

Uzaktan kumandalı yusufçukları ile Festo kablosuz gerçek zamanlı iletişim, sürekli bir bilgi değişimi, hem de farklı sensör değerlendirmeleri birleştirerek ve karmaşık etkinliklerle kritik durumları tespit etme kabiliyetini gösterir.

Adsız

Doğadan ilham: yusufçuk karmaşık kanat çırpma ilkesi …

Adsız

Bu Teknik Festo ile ilk kez BionicOpter elde  edildi…

Adsız

Serbest dolaşımı: dahi en karmaşık uçuş manevraları …

Adsız

Kolayca ve sezgisel yapılabilir …

Adsız

Ultra hafif yapı: az kilo …

Adsız

Bileşenleri ve işlevleri çeşitli  …

VİDEOLAR:

KAYNAK: http://www.festo.com/cms/en_corp/13165.htm

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA