Bilgisayarlar İnsan Ruhundan Anlayabilecek Mi?

0
464

Bilgisayarlar insanların duygularını anlayabilir mi? Gerçekten duygularımızı anlayıp bize tepki verebilirler mi? Gelişen 3D teknolojisi yazılım endüstrisini de her konuda olduğu gibi bu konuda da yeniden düşünmeye teşvik ediyor.

Aslında sadece vücut hareketlerini algılayan sistemleri daha önce de görmüştük ama iş duyguları anlamaya gelince bu o kadar kolay değil. İntel’in bir süredir üzerinde çalıştığı ve adına RealSense dediği bir teknoloji bunu yapmaya aday görünüyor. Tabletimiz, bilgisayarımız ya da daha ileriki bir aşamada akıllı telefonumuzun bizim üzgün olduğumuzu anlayıp birden bizi neşelendirecek bir müzik çalmaya başlaması an meselesi…

Peki, bu nasıl olacak? İşin en can alıcı noktası 3D teknolojisindeki hızlı gelişim… Çünkü duyguları alıp, bilgisayara aktaracak olan da 3D. Bilgisayarın üzerine yerleştirilen üç boyut algılayıcı kamera ekranın karşısında oturan birinin vücut dilini incelemekle işe başlayacak. Ekran karşısındaki kişinin gözlerini, dudaklarını, yanaklarını ve yüz hatlarını tarayan kamera, bu kişinin o andaki ruh hali ve hissettikleri ile ilgili tespitlerde bulacak. Daha sonrasında ruh halimize göre bize önerilerde bulanabilecek.

Baktığınızda insanlar 3 boyutlu olarak hissettiğine göre böyle bir sistemin de üç boyutlu olarak algılayabilmesi mümkün görünüyor. Bu sistem insanları tanıyabilir ve duygularını anlayabilir. “Bugün neden üzgünsün?” diye sorabilir. Kim bilir belki bir gün bizimle dertleşebilir bile… Olmaz olmaz demeyin, bugün elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonları bundan 10 yıl önce birisine söylesek herhalde bu kadarını asla tahmin edemezdi. Teknoloji ilerliyor, hem de baş döndürücü bir hızla…

Gelecekte bilgisayarlarımızın bizimle konuşmaya ya da bizim içinde bulunduğumuz ruh haline göre iletişime geçmesi hayal değil. Üzgün olduğumuzda bizi neşelendirecek bir video ya da müzik açmayı önerebilir ya da stresli veya kızgın olduğumuzda bizi sakinleştirmeye çalışabilir.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA