Beyaz Yakalı-Mavi Yakalı Kavramları Nedir ?

0
388

Bir iş yerinde çalışanların işveren tarafından beyaz yakalı veya mavi yakalı şeklinde sınıflandırılması konusunda oldukça tereddüt ve sorunlar yaşanmaktadır.

Sınıflandırmada yaşanan bu sorunların önüne geçmek için mavi yaka ve beyaz yaka kavramları neye göre hangi durumlarda sınıflandırılır bu yazımızda bunu inceleyeceğiz. İş Kanunu ve diğer mevzuatlarda beyaz yaka ve mavi yaka kavramlarına rastlanmamaktadır. Peki mevzuatta bile bulunmayana fakat ana çalışan sınıflandırması yapılan bu kavramlar nedir ve neye göre yapılır ?

Mavi Yakalılar

Mal veya hizmet üretimi yapan bir işletmede, arazide, üretim tezgahı başında emek sarf ederek zihin gücüne oranla beden gücüne dayalı işlerde çalışanları kapsayan sınıflandırmadır.

Mavi yakalılar, işletmede üretilen malın veya bu malın üretim süreci boyunca makine başında çalışırlar. Bizzat emek sarf eden alın teri döken çalışanlar için kullanılmalıdır. Ustabaşı, postabaşı, vardiya amiri, formen gibi unvanlara sahip üretim hattından sorumlu, yapılan işleri kontrol eden ve sevk ve idare edilmesinde görevli olan çalışanlar bu sınıflandırılmaya dahil edilmemelidir.

Beyaz Yakalılar 

Beyaz yakalılar sınıflandırması daha çok idari, araştırma ve geliştirme alanında çalışan beden gücünden ziyade zihin gücüne dayalı çalışma yapanların sınıflandırıldığı gruptur.

İşletmelerde, şantiyelerde veya ofislerde çalışan kamuda memur veya özel sektörde idari personelleri kapsar. Üretim planlama, kalite yönetimi ve kontrolü, Ar-Ge, pazarlama ve satış, bakım onarım, depolama gibi alanlarda çalışanlar beyaz yaka sınıfında yer almaktadır.

Bu saydığımız kriterler başka daha kapsamlı bir sınıflandırma için farklı öngörülere ihtiyaç vardır. Bunlar:

Beyaz yakalılar için;

1- Beden gücünden ziyade zihin gücüyle çalışırlar.

2- Hemen hemen masa başında çalışırlar.

Aylık düzenli maaş sistemi ile çalışırlar. Fazla mesai kavramları yoktur. Üretim sürecine destek verirler. Sevk ve idare yetkisine sahiptirler.

Mavi yakalılar için; 

1- İşletmede üretilen malın ilk aşamasından üretim bandında inene kadar olan tüm aşamalarında bizzat çalışırlar.

2- Beden gücünü kullanarak çalışırlar.

3- Yöneticinin veya işverenin belirlediği işi yaparlar.

4- Parça başına, yevmiye veya saat ücretli çalışırlar. Fazla mesaileri vardır.

5- Üretim hattında, tezgah başında, makine başında veya saha, şantiyede aktif olarak çalışırlar.

6- Sevk ve idare yetkisi yoktur.

 

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA