Benzinli Motor Nedir ve Nasıl Çalışır ?

0
63

1876 yılında Alman mühendis Nikolaus Otto tarafından bulunan ve Otto motor olarakta isimlendirilen benzinli motorlar günümüzde yaygın olarak kullanılan motor tipidir. İlk dönemlerde elde edilen verim sadece %3 civarında olsa da günümüzdeki verim oranı en fazla %20′ dir. Buna rağmen en çok kullanılan ve talep edilen motor çeşididir.

Benzinli motorların en çok kullanılan motor tipi enjeksiyonlu motorlardır. Bunun sebebi ise homojen bir şekilde yakıt ve hava karışımı meydana getirdiği için son zamanlarda benzinli motorlarda tamamen enjeksiyon motor tercih edilmektedir.

benzinli motorlar

Benzinli Motorlar Nasıl Çalışır ?

Dört zamanlı olarak gerçekleşen bu çalışma aşamaları emme, sıkıştırma, yanma ve egsoz safhalarını tamamlayarak çalışma çevrimini bitirmektedir.

  • Emme kanalından içeri alınan temiz hava kanalın sonunda bulunan enjeksiyon ucundan yakıt püskürtülerek silindir içerisine yakıt ve hava karışımı olarak alınır.
  • Bu hava +yakıt karışımı sıkıştırma kanalında sıkıştırılarak buji ile ateşlenir.
  • Ateşlemenin etkisi ile genişleyen silindir hacmi pistonu aşağıya doğru iter. Pistona bağlı olan krank-biyel mekanizması harekete geçer.

Burada biyel dediğimiz mekanizma piston kolunu ifade etmektedir. Krank ifadesi ise aracı harekete geçirmek için gerekli olan tepkiyi sağlayan mile denilmektedir. Biyel mekanizması pistondan aldığı doğrusal hareketi krank miline ileterek bağlı olduğu şanzımanla tekerleklere giden gücün ayarlanmasını sağlamakla görevlidir.

4 zamanlı motor

 

Peki bu 4 zamanlı motor çeşidinin çalışma aşamaları nedir ve bu aşamalarda hangi olaylar gerçekleşmektedir ?

1- Emme: Hava ve benzin karışımı emme subabının açılmasıyla ve pistonun aşağıya doğru hareketi sonucunda silindir içerisine alınmaktadır.

2- Sıkıştırma: Silindir içerisine alınan karışım pistonun yukarı doğru hareketi sonucunda sıkıştırılıp belirli bir oranda sıcaklığa ve basınca sahip konuma gelmektedir.

3- Yanma: Sıkıştırma aşamasında sıkıştırılan hava ve yakıt karışımı buji ile ateşlenerek yanma gerçekleşmektedir.

4- Egsoz: Pistonun yanma sonrasında yukarı doğru yapmış olduğu hareket ile yanmış gazlar egsoz subabının açılması ile dışarı atılmaktadır. Piston tekrardan aşağıya doğru hareket yaparak çevrim tamamlanmış olmaktadır.

Benzinli Motorlarda Kullanılan Silindir Çeşitleri

Kullanılan silindirlerin yapısı motor gücü, elde edilen  verim ve araç konforu için oldukça önemli bir konudur.

Genel olarak en fazla kullanılan silindir tipleri sıra tipi silindir ve V tipi silindir çeşitleridir.

Sıra Tipi Silindir Düzeneği: 

1.gif

Önden çekişli ve ekonomik sınıflı araçlarda oldukça fazla tercih edilen ve 4 silindir düzeneği bulunan bu çeşit; fazla yer kaplamamakla birlikte bir otomobilden istenilen gücü fazlasıyla karşılayabilme kapasitesine sahiptir.

V Tipi Silindir Düzeneği: 

2.gif

Bu silindir düzeneğinde birbirine 90 derece olacak şekilde konumlandırılmış simetrik silindirlerden oluşmaktadır. V6, V8, V12 ve V16 gibi artan bir şeklinde güçlü versiyonları bulunmaktadır. Bu tip silindir düzeneği diğer düzeneklere kıyasla daha sarsıntısız bir şekilde çalışmaktadır. Bunun sebebi ise sahip olduğu atalet momenti ve merkezkaç kuvveti karşılıklı olarak birbirlerini tamamlamaktadırlar. Güçlü bir torka sahip olan bu düzenek yakıt yönünden diğer türlere göre istenilen verim elde edilememektedir.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA