Be My Eyes İle Birilerine Göz Olmak

0
396

Bugün sizlere görme engelli insanların hayatlarını oldukça kolaylaştıracak, bunu yaparken de bizlere hayatlara dokunma fırsatı verecek olan bir mobil uygulamayı tanıtmak istiyorum.

Yukarıda işleyişini detaylı olarak gösteren videosunu paylaştığım “Be My Eyes” isimli bu uygulama gönüllülük esasına dayanıyor ve kullanımı çok kolay.  Akıllı telefonunuza kurduğunuz uygulamayı aktif ettiğiniz andan itibaren aynı uygulamaya sahip görme engelli kullanıcılarla bir bağlantınız oluşuyor. Bağlantı sayesinde gözlerinize ihtiyaç duyan kullanıcılara yardımcı olabiliyorsunuz. Bu kullanıcılardan gelen çağrılardan birini yanıtladığınızda görüntülü ve sesli olarak iletişime geçiyorsunuz. Görme engelli vatandaş o an yapmak istediği şeyi size aktarıyor. Siz de kamera görüntüsü sayesinde görme engelli kullanıcıyı yönlendiriyorsunuz. Mesela; sokakları karıştırıp yolunu kaybeden bir kullanıcı yardım çağrısında bulunuyor ve problemini gönüllü kişiye anlatıyor. Bunun dışında evde kullanılan bir ürünün son kullanım tarihinden şüphe duyan, yemek yapmak için malzemeleri karıştıran görme engelli kullanıcıların dertlerine kolay ve hızlı bir şekilde derman olunuyor. Nitekim görmeyen kişinin gözleri oluyorsunuz.

Eğer içinizi rahatlatacaksa günden güne kullanıcı sayısı artan bu uygulamanın kâr amacı gütmediğini de söylemiş olalım. Sadece devamlılığı sağlamak için abonelik ve bağış sistemine dayanıyor. Uygulama hakkında daha çok bilgiye ulaşmak ve indirmek için buraya tıklayarak resmi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Uygulamanın kullanıcılarından Mehmet Habip Kutlar yaşadığı ilk tecrübeleri şöyle aktarıyor: 

“Uygulamayı indirdiğim zaman konuşmak için “Speaking”imin yeterli olup olmayacağı konusunda kaygılarım vardı. 4 gün sonra otobüste kulaklığımla müzik dinlerken telefonuma uygulamadan çağrı geldi. Yanıtladığımda karşıma bir ekran açıldı. İşveç’ten görme engelli bir kullanıcı ilk başta “Hoş geldin” dedi ve zamanım olup olmadığını sordu. Bir markette olduğunu ve aldığı ürünlerin besin değerleri ve gramajı hakkında yardım istediğini söyledi. Olayın beklediğimden kolay gerçekleşmesi bende cesaret duygusunu uyandırdı ve yaşadığım haz da cabası oldu. Daha sonra İspanyol bir kullanıcı ile bağlantı sağladım. İngilizcesinin az olduğunu bundan dolayı İspanyolca bilip bilmediğimi sordu. Aksan farklılıklarından dolayı anlaşmakta zorluk çekiyorduk. Fakat biraz İngilizce biraz el, kol işaretleriyle bir şekilde derdini anlattı. Hoparlörünü bilgisayarına taktığında ekranda bir hata kutucuğu çıktığını ve bu yazıda ne yazdığını sordu. Yazı İspanyolca olduğundan dolayı yardımcı olamadığımı belirttim. Vakit ayırdığımdan dolayı çok minnettar olduğunu söyledi. Konuşmayı sonlandırmadan önce bilgisayarını yeninden başlatmasını önerdim ve sorun hal oldu.”

Yazıyı bitirmeden önde bu uygulamanın kullanıcılarının yabancı dillerine de katkıda bulunduğunu söylemek isterim.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA