Avometre Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

0
700

Lisans eğitimimi Biyosistem Mühendisliği bölümünde tamamlarken çok sık kullandığım bir cihazdır. Toprakta bulunan nemin iletkenliğini belirlerken ve toprağa verilecek suyun elektriksel iletkenliğini ölçmek için kullanmıştım. Bu yazımızda da Avometre nedir ne işe yarar ve nasıl kullanılır konusunda elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağım.

Avometre nedir ? 

Avometre sözcüğü Amper, Volt ve Ohm kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Elektrik ve elektronik sektöründe kullanılmak için analog ve dijital olarak imal edilir.

Ampermetre, Voltmetre ve Ohmmetrenin bir gövdede birleştirilmesiyle üretilmiş DA gerilimi, AA gerilimi, DA akımı ve AA akımı ölçülebilen bir cihazdır. Cihazın üzerinde bulunan komutatör yardımı ile istenilen ölçme değeri seçilerek ölçme işlemi yapılır.

Avometrelerin geliştirilmiş şekline multimetre denir. Multimetrelerde avometrelerden farklı olarak frekans, diyot, kondansatör kapasitesi, sıcaklık, transistör kazancı gibi ölçümlerde yapılabilir. Aslında hem multimetre hemde avometre kullanan biri olarak söylemeliyim ki multimetre kullanmak hem daha kolay hemde daha doğru sonuca varmanızda daha doğru bir kaynak olabilir. Tabi burada kullandığınız cihaza bilgi olarak ne kadar hakim olduğunuzda önemli bir nokta.

Avometre Çeşitleri

Yukarıda da belirttiğim gibi analog ve dijital olan çeşitleri vardır.

Analog (ibreli) avometreler bobin, mıknatıs, demir nüve, esnek yay, ibre ve gösterge parçalarından oluşur. Analog tipi ölçü aletlerinin skalasında firma adı, ölçme pozisyonu (yatay, dikey ve eğik) ölçme hatası, ölçme sınırı, çalışma ilkesi ve iç yapısı hakkında geometrik veya rakamlar ile belirtilmiş semboller vardır.

Dijital avometreler analog avometrelerde olduğu gibi skala ve ibre mevcut değildir. Ölçülen değer direkt olarak gösterge panelinden okunur. Bu özelliği ile kullanıcıya okuma kolaylığı sağlayarak ölçüm hatalarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Dijital avometrelerin avantajları ise:

  1. Çabuk ölçüm yaparlar.
  2. Data hold özelliği ile ölçülen değeri bellekte saklayabilirler.
  3. Her konumda ölçüm yapabilir.
  4. Güç tüketimleri az olup boyutları küçüktür.

Avometre Nasıl Kullanır ?

Yapmanız gereke sadece iki önemli nokta vardır.

1- Avometre ile ölçüm yapmadan önce ortadaki dönen anahtar yani komitatör doğru konuma almalısınız. Analoga avometre kullanıyorsanız yatay, dikey veya eğik konumda olmasına dikkat etmelisiniz.

2- Doğru Ölçüm kademesine aldığımıza dikkat etmeliyiz. Örneğin 15 milivolt ölçüm yapacaksak 15 milivolt’a yakın bir üst değer almalıyız.

Avometre kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar ise: 

  1. Gerilimi düşmüş piller bulunduran avometreler yapılan ölçümün tam doğru ölçüm olmadığı öncelikle bilinmelidir.
  2. Cihaza kalitesiz pil takılmamalıdır. Sıcak ortamda bulunan kötü piller akarak cihazın gösterge düzenekleri bozabilir.
  3. Direnç ölçümü yapılırken parmaklar probun her ikisinede değdirilmeden ölçüm yapılmalıdır.
  4. Ölçü aleti kullanılmadığı zaman mutlaka toza ve neme karşı korunmalıdır. Aksi taktirde cihazın ömrü kısalabilir.

 

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA