AutoCAD 2016 Katman Birleştiricisi

0
468

Katman isimlerinin doğru sınıflandırılması, kâğıt üzerindeki çıktıyı da doğrudan etkilediğinden, çizilecek tüm nesneler aynı isimli katmanlarla çizilmelidir. Çizim ekranında duvar  isimli katmanla çizilmiş nesneler için bir değişiklik yapmak istediğinizde, doğruca katman özellikleri yöneticisi paletine gidersiniz ve değişikliğinizi yapar yapmaz çizimdeki duvar katmanı ile çizilmiş nesneler birlikte bu değişimden etkilenirler.

 

Buna rağmen çizimdeki bazı duvarlar bu değişikliğe cevap vermiyorsa, belli ki bu nesneler yanlışlıkla başka bir katmanla çizilmiştir. Elbette çizim içinde gereksiz katmanları kimse istemez. Katman birleştiricisinin görevi, seçilen katmanı veya katmanları belirlenen katmana taşımaktır. Katman taşıma işlemi gerçekleşirken gereksiz olduğu varsayılarak seçilen katmanlar, çizimin içinden silinir ve çizili nesneler, belirlenen katmanda çizilmiş hale dönerler.

 

Hızlı ve hatasız çizim yapmanın koşullarından biri de yanlış veya gereksiz katmanla çizilmiş bu nesnelerin doğru katmanda toplanmasıdır. Aşağıdaki örnek çizim üzerinde, Merge selected layer’s (too)… komutu için uygulanacak adımları adım adım takip edin.

 

KB-01.jpg

Katmanları birleştirilecek örnek çizim dosyası

 

  1. Dosyayı ekranda hazır edelim. Katmanları birleştirilmesi gereken çizim dosyasını açın.
  2. Home sekmesindeki Layers panelinden Layer Properties komutunu verin. Şahsım içinde, tüm klavye kısa yol kullanıcıları için elbette yazarak kısa yolu da var.
  3. Katman özellikleri yöneticisi panelindeki listeden taşınacak katmanları seçin. Birden fazla katmanı bir defada işaretlemek için, seçiminiz bitene kadar klavyeden CTRL tuşunu basılı tutabilirsiniz.

KB-02.jpg

 

Katman özellikleri yöneticisi paletinde taşınacak katmanların işaretlenmesi

 

4. Katman seçimini tamamladığınızda, imleci seçili katmanlardan birinin üzerinde tutarak, sağ tuş mönüsüne ulaşın.

 

DİKKAT NOKTASI

Taşınacak katmanların seçimi yapıldıktan sonra, aman imleci başka bir katmanın üzerine götürüp sağ tuş mönüsünü açmayın.

Bu durumda yapılacak işlem, doğrudan o hiç günahı olmayan katmana uygulanır.

 

5. İçerik mönüsünden Merge selected layer’s (too)… komutunu verin.

KB-03.jpg

İçerik mönüsünde katman birleştiricisi komutu

 

6. Komutu vermenizle birlikte Merge to Layer diyalog kutusu ekrana gelir. Seçilen katmanların hangi katmana taşınacağını diyalog kutusunda belirleyin. Listede taşımak için seçtiğiniz katmanların artık listede yer almadığını göreceksiniz. Ne de olsa belirlenen katmanlarla işiniz kalmayacağından, AutoCAD de o katmanları çizimden silip atacaktır.

 

KB-04.jpg

İşaretlenen katmanların taşınacak katman ismine göre seçimi

 

7. Örnek çizim üzerindeki EŞYALAR ve MOBİLYA isimli katmanlar TEFRİŞ katmanına taşınacaktır. Taşınacak katman ismini Merge to Layer diyalog kutusunda seçtikten sonra OK düğmesini tıklayın.

 

8. Çizimin katman yapısını değiştirecek bir işlemi gerçekleştireceğinden, AutoCAD seçiminizin doğru olduğundan emin olmak ister. Katman seçimleriniz doğru ise Evet/YES düğmesini tıklayarak işlemi tamamlayın.

 

KB-05.jpg

Katman birleştirme işleminin tamamlanması

 

Katman birleştirme işlemi tamamlandığında, eski katmanlar katman özellikleri yöneticisi paletinden silinir ve çizim ekranındaki nesneler seçilen katmana taşınır.

 

KB-06.jpg

                                    Katman birleştirilmesi sonrası çizimde ve katman özellikleri yöneticisindeki durum

 

YAZARIN SON SÖZÜ

Israrla yinelemekten yüksünmüyorum. Sıkı bir AutoCAD piri olmanın ana yolu, farklı çizim tecrübelerini bilmekle kalmayıp, dağarcıktaki bilgileri ihtiyaç anında kullanmaktan geçer.

Merge selected layer’s (too)… “  Çizimde katmanlardan bahsediliyorsa her zaman iş yapar bir komuttur.

Kullanmasanız da bilin…

Yazar: Murat Öğütlü

Muratogutlu@hotmail.com

Kaynak: http://forums.autodesk.com/t5/turkiye-toplulugu/autocad-2016-katman-birlestiricisi/ba-p/5909566

Paylaş
Önceki İçerikİzmir Mermer Fuarı 2016 – Izmir Marble Fair 2016
Sonraki İçerikBe My Eyes İle Birilerine Göz Olmak
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA