Aslında Koca Bir Yalan “Lucy” ve “Limitless”

0
614

Siz hala beyninizin yüzde 10’unu mu kullanıyorsunuz?

  Evet bende yaptım, gerçekten izlenmeye değer güzel filmler ikisi de. Gerçekten film sonunda insan bir durup düşünüyor gerçekten böyle bir şey var mı diye. Bir çok bilim insanının beyninin % kaçını kullandığı zaman zaman karşılaşıyoruz. Oturup araştırmasak bile sosyal medyada asosyal ortamlarda sürekli karımıza çıkıyor bu tür haberler. İsterseniz cevabını biz verelim,

  Bir parmak şıklatıldığında bile beynimizin %90 çalışıyor.

Luc Besson’ın son filmi ‘Lucy’de, Scarlett Johansson’ın canlandırdığı aynı adlı başkarakter, vücudunun içine yerleştirilen bir tür sentetik uyuşturucuyla mucizevi bir durum yaşıyor. Lucy’nin damarlarında dolaşan kimyasallar, beyninin yüzde 100’ünü kullanmasını sağlayarak, ona insanüstü yetenekler kazandırıyor. Akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan Lucy’nin tüm algı kapıları sonuna kadar açılıyor.

25528651

Fransız sinemacı Luc Besson’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı film, yüzyıllardır insanoğluna inandırılan bir hurafenin üzerine kurulmuş bir yapım. İnsanın beyninin yüzde 10’unu kullanabildiği inanışına…

 

25528653

 

Halbuki bu sadece nörolojik bir mit. Popüler bilim yayını Wired dergisinin haberine göre bilim adamları, beyninizin büyük bir kısmının her zaman aktif olduğunu söylüyor.

Hazırladığı popüler bilim videolarıyla YouTube kanalında3 milyona yakın takipçisi olan Mitchell Moffitt, “Çoğu sci-fi kitap insanların beyninin yalnızca yüzde 10’unu kullanabildiğini bize inandırdı ancak bu tamamen saçmalık” diyor, “Neyse ki beynimizi inceleyen modern teknolojiler var da tamamını kullanabildiğimizi öğrendik. Tabii ki hepsini bir anda değil! Yani, beynimizde hiç çalışmayan bir bölüm elbette yok. Bu çok saçma olurdu.”

Scientific Amerikan dergisinin araştırmasına göre de, beyin vücudun sahip olduğu enerjinin yüzde 20’sini kullanıyor. Ancak vücudunuzun sahip olduğu ağırlığın çok küçük bir bölümünü oluşturuyor.

 

Cambridge Üniversitesi Psikiyatri kliniğinde Nörobilim üzerine doktora yapan Dr. Muzaffer Kaşer de, Med-Index’ten Esra Öz’e verdiği röportajda, “Beynin yüzde 100’ünü kullanıyoruz” diyor. “Beyin görüntüleme araştırmaları sayesinde beynin bir bütün halinde çalıştığını, bağlantıların etkileşim halinde olduğunu ve bir görev yapılmadığında dahi arka planda çalışan aktivitesi (default mode network) bulunduğunu biliyoruz. Parmağımızı şıklattığımızda dahi beynimizin yüzde 90’ını çalıştırıyoruz. Zaten vücudun enerjisinin büyük kısmını kullanan bir organın, çoğunun çalışmadan kalması yaşamla bağdaşmazdı” diyor.

Prof Dr. Ziya Selçuk, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Beynimizin yüzde 10’unun kullanıldığına ilişkin mitin başlangıcı 1890 yılına dayanıyor. Bir nörolog cerrahın beyin çukuru boşaltığında davranışlarda farklılık olup olmadığını anlamak için yaptığı çalışmalar, bu mitin oluşmasına neden oldu. 1920 yılında Einstein ile yapılan röportaj da mitin yaygınlaşmasını sağladı. Einstein yüzde 10 figürünü kullanarak daha fazla düşünmemiz gerektiğini vurgulamak istemişti. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce ise Amerikalı reklamcılar yüzde 10 figürünü kullanarak müşterilerini etkilemeye çalıştılar. Böylece yüzde 10 miti en yaygın haline ulaştı.

O günden sonra 20’nci yüzyılın sonuna kadar eğitimle ilgili ilgisiz milyonlarca insan bu miti sıklıkla kullanır oldu. Ne yazık ki fonksiyonel MR cihazları ne de beyin cerrahları beynin kullanılmayan bir bölgesi olduğunu söylüyorlar. Beyin esnektir ve nöroplasite özelliği vardır ama bu yüzde 90’ı kullanılmıyor anlamına gelmez. Açıkçası beynimizin yüzde 10’unu kullanıyor olmamız, bitkisel hayatta olmamız anlamına gelir.”

Popüler bilim yayını Wired dergisinin haberine göre, bu inanış tamamen hurafe..

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA