Askeri Kamuflajlar Tarihe mi Karışıyor?

0
590

Askeri kamuflajlar kumaş üzerine gelişi güzel yerleştirilmiş renkler ve şekiller değillerdir. Arazi şartlarında arazi şartlarında gerek içindeki askeri gerek solar sistemlerle bir tankı bazende bir helikopteri saklamak için arazi şartlarına en uygun biçimde yerleştirilmiş şekillerden oluşmaktadır.

Teknolojinin bu alanda büyük yer alınmasıyla gelişen sistemler gerçekten taktire şayan. Teknolojinin bu alana temasları genelde kumaşlar üzerine peki ya kumaşları kaldırsak ve yerine giyilebilir teknolojileri getirsek.

Giyilebilir teknoloji denildiğinde bilim kurgu filmlerinden fırlayan insanlar gelmiyor değil aklımıza tam olarak o teknolojiden bahsetmesem de çağrıştıracak cinsten. Bu sitem arazide hareket halinde olan gerek araç gerekse askere monte edilebilecek cinsten birşey.

Hepimizin elinde en azından bir kameralı telefon bulunmakta. şimdi elimize telefonlarımızı alalım ve kamera kısmını bir açalım ne görüyoruz?

Hayır. Dalga geçmiyorum direk olarak telefonun arkasını değil mi? Yani demek istediğim şu ekrana odaklandığınızda arka tarafı görüyoruz. Peki bunu askeri kamuflajla ne alakası var diyecek olursanız buyrun yazının devamına bakalım.

Askerlerinin kıyafetlerini çıkarmış idik bunun yerine üzerinde kolay hareketi sağlayacak şekilde minin lcd ve mikron büyüklüğünden kameralar yerleştirsek ne dersiniz. Hareket halindeyken çok az belirli olacak sabit dururken tamamen doğaya karışacak.

Biraz daha açıklamak gerekirse kameralar çapraz şekilde yerleşecek sağ bacaktaki görüntü sol bacakta çıkış verecek ve sol bacaktaki sağ bacakta görüntü verecek. yani iki asker arasına girmiş olan bu kamuflaja sahip askeri değil ona baktıklarındaki karşı tarafındaki kendi takımından askeri görecek.

Tabi ki  bu sistemler belirli bir ısı yayacak ki buda ancak termal kameralarla görülebilir.  Termal kameralarında genel anlamda gece kullanıldığını var sayarsak, gecede bu kamuflajın giyimine gerek yoktur.

Bu zamana kadar herhangi bir bilim kurguda da görmüş değiliz. Belki şuan böyle birşey mümkün olmayabilir ama bilim kurgu filmlerde görülesi bir sahne değil mi? Ne dersiniz?

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA