Arduino Nedir?

0
78

Bu yazımızda arduino nedir? Nerelerde kullanılır? Arduino ile neler yapılır? Hangi materyaller kullanılır? Gibi temel bilinmesi gereken bilgileri edineceksiniz.

ARDUİNO NEDİR?

bir giriş çıkış kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından, İtalyan elektronik mühendisleri tarafından açık kaynak kodlu geliştirilen ve isteyen herkesin baskı devreleri indirerek kendi devrelerini basabilecekleri hazır basılmış ve bileşenleri yerleştirilmiş halde alabilecekleri, esnek, kolay kullanımlı donanım ve yazılım tabanlı bir fiziksel programlama platformudur. Arduino geliştirme kartı üzerindeki mikroişlemci  Arduino programlama dili  ile programlanır ve bu program Processing tabanlı Arduino Yazılım Geliştirme Ortamı yardımı ile karta yüklenir. Önemli ve ayrıcalıklı noktası PIC de yapabildiğiniz herşeyi çok küçük bir programlama bilgisi ile kısa zamanda gerçekleştirebilirsiniz.Arduino işlemcileri atmel firmasının ürünleridir. Bootloader atmega çipini programlamak için yazılmış ve çipin epromuna kayıt edilmiş bir programdır.Bu program sayesinde yazdığımız program derlenir ve atmega çipine kayıt edilir.

ARDUİNO NERELERDE KULLANILIR?

Küçükken hepimizin şöyle düşünceleri vardı;” şöyle bir şey olsa bir tuşa bastığımızda şöyle olsa diğer tuşa bastığımızda şöyle olsa”…artık küçüklük hayallerimizi arduino ile gerçeğe dökebiliriz. Drone,3D PRİNTER v.b gibi “”PROGRAMLANIP OTOMATİK  KONTROL ETMEK İSTEDİĞİMİZ HERŞEY”” de  kullanabiliriz…ve  en önemliside kendi evimizi bile arduino sayesinde  akıllı ev haline getirebiliriz.

Kısacası; HAYAL   ET,UYGULA…

HANGİ MATERYALLERKULLANILIR ?

1)Arduino Kartları (Arduino Boards)

 1. Arduino Uno
 2. Arduino Leonardo
 3. Arduino Due
 4. Arduino Yun
 5. Arduino Tre
 6. Arduino Micro
 7. Arduino Robot
 8. Arduino Esplora
 9. Arduino Mega ADK
 10. Arduino Ethernet
 11. Arduino Mega 2560
 12. Arduino Mini
 13. LilyPad Arduino USB
 14. LilyPad Arduino Simple
 15. LilyPad Arduino SimpleSnap
 16. LilyPad Arduino
 17. Arduino Nano
 18. Arduino Pro Mini
 19. Arduino Pro
 20. Arduino Fio

2) Karta uygun USB kablonuz. USB yazıcı kablosu ya da mikroUSB kablosu.

3) Arduino IDE program(internetten birçok siteden ücretsiz olarak indirebilirsiniz).

4) kart’ın güç ihtiyacını karşılaması için 9v’luk bir pil.

5)ve son olarak programlama için bir bilgisayar.

 

Gördüğünüz gibi çok sade ve çok rahat bir program  ve çok şık bir görüntüsüyle arduino kartı.images unnamed

 

Evet arkadaşlar artık hayallerimizi gerçeğe yansıtmaya çalışalım :) internet üzerinden arduino başlangıç setlerini inceleyip önfikir oluşturduktan sonra sizde başlayabilirsiniz…

Arduino ile ilgili diğer makalelerimizi okumak için tıklayınız…

Yazan: İbrahim Tunç

Paylaş
Önceki İçerikDatasheet Nasıl Okunur
Sonraki İçerikVolvo Ne Kadar Güvenli?
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA