Apple İle İlgili Kısa Notlar

0
302

Teknoloji dünyasının en büyük firması Apple’ in belgeselini izledikten sonra hayata bakış açım değişti. Size de izlemenizi tavsiye ederim. Belgeselden aldığım kısa kısa notları sizlerle paylaşacağım.

Apple da en önemli şeylerden birisi gizliliğin CIA den daha fazla olmasıdır sözü ürünlere olan güveni oluşturması konusunda önemli bir noktadır.

1- Piyasaya bir ürün çıktığında biz muhtemelen başka bir ürün üzerinde çalışmış oluyoruz.

Apple watch ile ilgili soruyu cevaplayan Tim Cook ”Biz muhtemelen bir ürün piyasaya çıktığında sonraki ürün için çalışmalara başlamış oluyoruz. Muhtemelen sonraki hatta bir sonraki modeli düşünüyoruz.”

2- Tasarım Apple için bir tutkudur.

Apple’ in baş tasarımcısı Johny Ive’ dir. iPhone 6 ve 6 Plus’i geliştirirken 10 farklı prototip üzerinde çalıştıklarını ve bugünkü tasarıma karar verdiklerini söyledi. Tasarımların tamamı Apple’in Cupertino’daki merkezinde yapılmaktadır.

Şef donanım mühendisi Dan Riccio’ ya göre ürün tasarlanırken milimetrenin onda birine bile çok değer veriliyor. Buda gösteriyor ki  küçük hesaplar büyük işler yapmaya yarar sağlar.

3- Gizlilik sadece Apple değil kullanıcılar içinde önemli bir noktadır.

iMessage kullanıcılarının şifreli olduğunu söyleyen Tim Cook hükümetler için arka kapı açmayacaklarını dile getirerek gizlilikten taviz verilmediğini ve verilmeyeceğini söyledi. ”Eğer içeri girme yolu olursa, o zaman birileride içeri girmenin yolunu bulur”.

4- Çin’de üretim yapmanın sebebi maliyet değildir.

Gazetecinin neden Çin’de üretim yapıyorsunuz sorusuna Tim Cook:” Amerika’da meslek okullarına gereken önem verilmediği için üretim alanında gerekli yetenekler yetişmiyor. Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda meslek okullarını eğitimin odağına koyduğu için üretime büyük önem veriyorlar.

5- iPhone kamerası için tam 800 kişilik bir ekip çalışmaktadır.

Apple’nin kamera direktörü kameraların 200 parçadan oluştuğunu söyledi. Bu parçaların her birinin yapmak için 800′ den fazla kişi çalışıyor. her parça ayrı ayrı test edilip incelenmektedir. Basit bir selfie (öz çekim)çekerken görüntü titreşimini engellemek için tek bir karede 24 milyar işlem yapılmaktadır.

6- Apple hep Steve Jobs’ın şirketi olarak kalacaktır.

Steve Jobs ile ilgili soruya verilen cevap ise ”Burası Steve Jobs’un şirketidir. Onun şirketi olarak doğdu ve hala da öyle. Onun ruhu her zaman şirketin ruhu olarak kalacaktır”.

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA