Ambulans İHA

0
858

Savunma sanayiden yangın söndürmeye kadar birçok farklı alanda kullanılmaya başlanan insansız hava araçları (İHA, İngilizcesiyle Drone) artık sağlık alanında da kullanılmaya hazır. Kalp krizi geçiren hastalar için geliştirilen İHA’lar, hastalara daha hızlı ulaşmak etmek için kullanılacak.

   Ambulansların, özellikle trafiğin veya dar cadde ve sokakların  bulunduğu yerlere zamanında ulaşamaması sonucunda birçok hasta müdahale edilemeden hayatını kaybediyor. Bu zaman kaybını önlemek ve rahatsızlanan hastalara daha hızlı müdahale etmek için Belçikalı mühendis Alec Momont insansız hava araçlarından yani İHA’lardan yararlanarak ambulans İHA’lar geliştirdi. Bu ambulans İHA’lar ile ambulansların zaman problemlerinin önüne geçilecek ve hastalara çok daha hızlı ve pratik bir şekilde müdahale edilebilecek.
  TU Delft Üniversitesi’nde eğitim gören Alec Momont’un geliştirmiş olduğu ambulans İHA, acildurumda saatte 100 km hıza çıkabiliyor. Olay yerine yetkili kişilerden önce ulaşan İHA’lar, üzerinde bulunan kamera ve mikrofon ile hastanın etrafındakilerle iletişime geçiyor ve aracın içinde bulunan kit ve gerekli talimatlar ile hastaya ilk müdahale sağlanıyor. 15 bin dolara mal olduğunu ifade eden Momont, aracın test aşamasında olduğunu belirtiyor.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=y-rEI4bezWc]

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA