Aerodinamik Nedir ? Hangi Alanlarda Kullanılır ?

0
363

Genel anlamda havanın kütlesel etkilerini inceleyen ve havanın hareketi anlamında olan bir bilim dalıdır. Günümüzde genellikle son dönemde aktif olarak uçak ve otomobil sektöründe önem kazanmış ve gelişme gösteren bir bilim dalıdır. Aerodinamik, akışkan dinamiği ve gaz dinamiğinin bir alt dalı olması ile birlikte özellikle gaz dinamiği için kullanılmaktadır. Aerodinamiğin bunlardan tek farkı hava ile sınırlandırılmış olmamasıdır.

Katı bir cismin etrafında akan veya hareketsiz duran hava içinde hareket eden katı cisim söz konusu ise aerodinamik kuralları uygulanır.

indir

Çalışma Alanları 

Son dönemde otomotiv ve uçak sektöründe oldukça revaçta olan bilim dalıdır. Uçakların, roketlerin ve füzelerin havada yaptıkları hareketler aerodinamik ile açıklanır. Otomobillerin, gemilerin ve hızlı trenlerin rüzgara dayanabilecek biçimde inşa edilmeleri yine aerodinamik kurallara bağlıdır.

Gemicilikte araca etki eden kuvvet ve momentlerin önceden belirlenmesinde, inşaat mühendisleri köprü ve binalardaki rüzgar birikmesini bulmak için aerodinamik ve aeroelastiklik kuralları kullanılırlar.

Aerodinamiğe Etki Eden Atmosferik Şartlar

Aerodinamik-nedir

Aerodinamik, hematolojik karakter ve aerodinamik karakter olmak üzere 2 başlık altında toplanabilir.

Hematolojik Karakter 

1- Havanın ağırlığı

  – Yoğunluk basınçla doğru orantılı,

  – Yoğunluk sıcaklık ile ters orantılıdır.

2- Havanın basıncı

3- Standart atmosfer

4- Havanın rutubeti

5- Havanın sühuneti (sıcaklığı).

Aerodinamik Karakter

1- Havanın yapışkanlığı,

2- Havanın sıkışması,

3- Havanın elastikiyeti,

4- Havanın enerjisi,

5- Havanın direnci

Aerodinamik Korunum Yasaları

Akışkanlar mekaniğinin alt dalı olduğunu yukarıda belirtmiştim. Aerodinamik korunum yasalarında 3 yasası kullanılır.

1- Kütlenin Korunumu: Akışkanlar dinamiğinde matematiksel ifadesi kütlenin devamlılığı denklemleri olarak bilinir ve akış içinde kütlenin tekrardan yaratılıp veya yok edilmeyeceği prensibine dayanır.

2- Momentumun Korunması: Bir akış içinde momentum sadece oluşturulan veya sürtünme kuvvetleri olarak yüzey kuvvetlerini veya ağırlık gibi nesne kuvvetlerini içerisinde barındırır. Tek bir vektör denklemi veya üç boyutlu hız vektörünün bileşenlerinden türetilen üç skalar denklemdir ve bir dizi ile ifade edilir.

3- Enerjinin Korunumu: Akış içerisinde enerji korunumu denklemleri; enerji yoktan var edilemez veya var olan enerji yok edilemez kavramı ile hareket eder.

Aerodinamiğin Dalları 

1- Sıkıştırılmaz Aerodinamik

2- Sıkıştırılabilir Aerodinamik

3-  Subsonik Aerodinamik

4- Süpersonik Aerodinamik

5- Transonik Aerodinamik

6- Hipersonik Aerodinamik

NOT: Otomobillerdeki aerodinamik sistemi konusunu bir sonraki yazımızda ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA