4G Nedir?

0
776

 

 

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Türkiye’nin yeni tanıştığı bir teknoloji olan 4G den bahsedeceğim. 3G teknolojisinden sonra 4G bize neler getirecek hayatımıza neler katacak gelin hep birlikte bakalım :)

 4G nedir ? 

Kısaca 4G mobil telefonlarımızda oluşan sorunların çözümleri için 3G teknolojisini yerine almaya geliyor. Telekomünikasyon’ da dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamı şeklindedir. 4G teknolojisinin aktif olarak kullanılması için yeni ve maliyetli alt yapının kurulması gerekmektedir.

  4G teknolojisinin bize katkıları ne olacak ? 

– Bu teknolojinin bağlantı hızı cep telefonlarında 100 Mbps, wi-fi ağlarında 1 Gbps’ dir.  Bu teknoloji ile artık her şey Internet Protokolü (IP) ortamında gerçekleşecektir. Bu sayede artık sesler bile IP ile gönderilecek. Artık ekstra işlemler gerekmeden her şey kendi üzerinden gerçekleşebilecektir.

– Diğer yandan hemen herkesin sıklıkla karşılaştığı sorun olan indirme işlemleri sırasında yaşanan veri trafiği bu teknoloji ile ortadan kalkacaktır. İndirme ve Yükleme işlemleri farklı frekanslar aracılığı ile yapılıp; ayrı ayrı bantlar kullanılacaktır. Bu işlem mobil veri hızımızı 4 katına kadar yükseltecektir.

Peki Türkiye 4G ile ne zaman buluşacak ? 

Bu güzel teknolojinin Türkiye’ye ne zaman geleceği konusu hepimizin kafasına takılmıştır.

Türkiye’ de 4G teknolojisi için yapılacak ihaleler 2015 yılı içerisinde gerçekleşeceği ve gerekli olan ağ sistemlerinin kurulması bekleniyor. Yani eğer sistem istenildiği gibi devam ederse bizlerde 2015 yılı içerisinde 4G teknolojisi ile aktif olarak tanışmış olacağız. :)

 

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA