3D Yazıcıları Unutun 4D Yazıcılar Geliyor!

0
442

Bilim adamları biz daha 3D yazım teknolojisine alışamamışken 4D üzerindeki çalışmalarına başladılar. Bu teknoloji kullanılarak üretilen sıra dışı bir çiçek internette paylaşıldı.

3D yazıcı ile üretilen birbirinden güzel cisimleri ve yapıları aylardır görüyoruz. İncelemek için linkteki yazımızı okuyabilirsiniz. Yavaş yavaş hayatımızın içerisinde yer almaya başlayan ve yüksek teknolojinin bulunduğu her türlü alanda kendine yer bulabilmeyi başaran bu teknolojiye hala tam olarak alışabildiğimiz söylenemez, ancak bilim adamları biz alışmadan ilerlemeye başladılar bile. 3D yazım teknolojisinin bir üst seviyesi olan 4D yazım tekniği bir süre önce geliştirildi. Dördüncü boyut bir uzay-zaman-aslında şekil değiştirme de denilebilir ancak bu yazıcının dördüncü boyutu tam olarak bildiğimiz dördüncü boyutla alakalı değil. Wollongong Üniversitesi’nde bulunan ACES adlı kuruluş bu teknolojinin üretimini hızlandırma adına girişimlerde bulunmakta.

uow191979
3D yazıcıların olağanüstü yetenekleri endüstri başta olmak üzere hayatımıza girerek önemli katkılar sağlamaya başladılar. Araştırmacılar da 3D’nin barındırdığı potansiyeli iyi değerlendirmişler. Sonuç olarak 3D yazıcı materyallerini su ya da aşırı sıcak ortamlar gibi farklı etkilere göre değişebilen yapıda olacak şekilde geliştirdiler. Bu sebeple de yeni sistemin ismini ‘4D’ olarak koydular.

3D yazıcılar ile üretilen şeyler, istenilen yapıya göre katman üstüne katman eklenerek şekillenmekte ancak yeni materyaller kendileri bir formdan (şekilden) başka bir forma sokabilme özelliğine sahipler. Yani bir nevi Transformers oyuncakları gibi düşünülebilir.
Bu yeni yöntemle üretilen cisimler 3D yazım tekniği ile üretilen cisimlerden farklı olarak biraz daha hareketliler. 4D yazım tekniğiyle üretilen nesneler bir süre sonra şekil değişikliği gerçekleştirebiliyorlar veya büyüyebiliyorlar (sürekli olarak değil, yani bu da bir şekil değiştirme sayılabilir). 3D ile 4D yazım tekniği arasındaki bu fark, 4D yazım tekniğinin askeri alanlarda kullanılmasını sağlamış.

orchid
Yeni bir teknoloji olmamasına rağmen gündemden uzak duran 4D yazım teknolojisinde uzmanlaşmış bilim adamlarının bulunduğu Harvard Laboratuvarları’ndan birisi, bu teknolojiyi kullanarak şeklini değiştiren ve zamanla büyüyen bir çiçek üretmeyi başarmışlar. Büyüme oranı çok küçük olması nedeniyle büyümesi normal bir GIF ile görülebilen bu 4D çiçek, ilerleyen senelerde üretilecek yapay organlarda kullanılacak teknolojiyi barındırıyor.

Sunumu Güçlendirme Teknikleri Yazımızı Okumak için Tıklayınız

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA