3D Printer Nedir? 3B Yazıcılarla Neler Yapabilirsiniz?

0
1180

4B Mühendislik Genel Müdürü Eray Erten, “İşimiz sadece oyuncak basmak ya da 3D printer satışı değil, 3D printerlarla neler yapabileceğinizi göstermek” diyor.

Yaklaşık 8 aydır faaliyetlerini sürdüren 4B Mühendislik firmasının piyasada bilinirliği oldukça yüksek. Kalıpçılıktan gelen firma müdürleri 3D yazıcılarla ilgili sürekli yeni projeler ürettiklerini belirtiyorlar. 4B Mühendislik’in ofisinde bir araya geldiğimiz 4B Mühendislik Genel Müdürü Eray Erten ve 4B Mühendislik Teknik Müdürü Caner Yücelden ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısaca firmanızdan ve kendinizde bahsedebilir misiniz?

Eray Erten: Biz ‘Mühendislikte Dördüncü Boyut’ sloganıyla başladık çünkü sadece 3 boyutlu printerlar değil, bunların yanında ek malzemeler, tarama, mühendislik hizmetleri gibi hizmetler de veriyoruz. Sadece 3 boyutlu tarayıcıyla tarayıp 3 boyutlu yazıcıdan çıktı almak, makine satışı ya da prototip yapmak değil bunların düzenlemesini de yapan bir firmayız. Hem endüstriyel hem de artistik çalışmalar yapabiliyoruz rahatlıkla çünkü kadromuzda mühendisler ve tasarımcılar var. 3D printerlar konusuna gelecek olursak; piyasadan gelen talepler doğrultusunda alıp komple bir analiz çalışması yapıp üzerine projelendirip sunabiliyoruz. İşimiz sadece oyuncak basmak ya da 3D printer satışı değil, 3D printerlarla neler yapabileceğinizi göstermek. Makineyi en sağlıklı kullanabileceğimiz şekilde kullanıyoruz. Hedefimiz daha büyük kesim ve gerçekten verimli ne kadar kullanılabileceğinin peşindeyiz.

Yurtdışında da bu çalışmalar böyle mi ilerliyor?

Eray Erten: Aslında yurtdışında daha profesyonel çalışılıyor fakat bu 3D printerlar Türkiye’de henüz yeni bir trend. Maliyetlerinin düşük olması bu trendin oluşmasını sağladı. Yurtdışında kendini geliştirmek isteyen çocuklar için daha küçük, daha kompakt makineler var, bu makinelerle çocuklar üretkenliklerini geliştiriyorlar. Biraz daha profesyonel makinelerle, mimar ve mühendisler çalışıyor. Bir de ‘Premium Makineler’ dediğimiz çok üst düzey makineler var, bunlarla da endüstriyel tasarım yapıp endüstriyel ürünler üretebiliyorsunuz. Türkiye’de ise sistem henüz oturmuş değil.

3D yazıcılar Türkiye’de nasıl algılandı?

Eray Erten: Türkiye’de bu sistem yaklaşık 15 senedir var fakat yurtdışına göre çok pahalı bir teknoloji. Aslında bu işi Türkiye’de 15-20 yıldır yapan firmalar da var ama onlar hala aynı şekilde devam ediyorlar. Sadece Premium hizmet sunuyorlar, alt tabakaya hitap eden bir şey yok.

3d printer nedir

Caner Yücelden: Uygun basan makinelerden FIAT’ta ve FORD’da var, Arçelik’te de var, bunun gibi firmalar bu teknolojiye çokmuhe2 da uzak değiller. 15-20 yıllık bir teknoloji demiştik ama zaten bu isimler hali hazırda bu teknolojiyi kullanıyorlardı.

Eray Erten: Türkiye’deki köklü firmaların hepsi, büyük firmalarla çalışıyor fakat unutulan bir şey var; Türkiye’de yüz tane büyük firma varsa, binlerce de ufak firma var. Bunların hiçbirine bir ayrıcalık tanınmıyor, prototip yaptırmaya kalksalar çok yüksek meblağlarla karşılaşıyorlar ve alamıyorlar. Bu sektöre hizmet edebilecek ürünler gelmesi gerekiyordu ve bu ürünler geldi. Aslında Avrupa’da çok önceden yapılan işler, Türkiye’de yeni yapılmaya başlandı. Ancak bunların kategorilendirilmesi gerekli çünkü mimar-mühendis kısmına hitap eden, maketçilere hitap eden makineler ayrı, modelcilere, oyuncakçılara, ufak insan heykelleri basan, hediyelik eşyalar basan, promosyona yönelik makineler ayrı, endüstriye yönelik makineler ayrı… Aslında hepsinin fiyatı aynı seviyelerde ama hizmet ettiği sektörler farklı. Bu fark da makinelerin hassasiyetlerinden, özelliklerinden ve kullandıkları hammaddelerde ileri geliyor. Makine seçimini kullanacağınız alana göre yapmanız gerekiyor.

Caner Yücelden: 2000 – 3000 $ bedelle aldığınız makinenin hassasiyeti ile 500 – 600 bin $ bedelle aldığınız makinenin hassasiyeti çok farklı. Bu nedenle bir kısmı için ‘direkt ürün basıyor’ diyoruz.

 

Hammaddeler konusunda neler söyleyeceksiniz?

Eray Erten: Kullanılan hammaddelerin hepsi yurtdışından geliyor. Çoğunluğu üretici firmalardan temin edilirken piyasanın yüzde 50’sine şu anda Çin hâkim. Aslında Çin’den gelen hammaddelerin çok sağlıklı olmamasıyla birlikte makinenizden de tam verim alamıyorsunuz. Fakat makine üreticileri sizi Çin’den almaya mecbur ediyorlar çünkü hammadde maliyetleri çok yüksek. Türkiye’de bu bir trend olur mu bilmiyorum ama şu anda onunla ilgili bir girişim var. Türkiye’de de hammadde üretmek isteyenler var. Bu hammaddeyi birisi Türkiye’de üretebilirse pazara da tamamen Türkiye’ye kayar. Burada önemli olan her printerın kullanabileceği kaliteli hammadde üretebilmek. Şu anda ağırlıklı olarak ABS kullanılıyor. PLA dediğimiz bir doğal bir hammadde var, şu anda o kullanılıyor. Piyasada şu anda bu iki hammadde orta seviyedeki printerlara ciddi derecede hâkim. Plastik filament dediğimiz de kullanılıyor. Toz ABS kullanılanlara yükseldiğiniz zaman doğal olarak fiyatlar da 5 katı kadar yükseliyor ancak onu göre de bu işin kalitesi yükseliyor.3d printer ne kadar

Piyasada printer satmak çok da önemli değil. Bunu her şekilde yapabilirsiniz ama sattığınız adam kim? Bunu nereye satıyor? Ne iş yapıyor? Gibi soruların yanıtlarını bilmeniz gerekiyor. Biz de kendimize bu nedenle ‘4B Mühendislik’ dedik, yapılan işe uygun makineyi müşteriye biz öneriyoruz. Eğer ki elimizde onun işine uygun makinemiz yoksa müşteriye sadece hizmet konusunda yardımcı oluyoruz. Aslında firmalar da karşılarında bu tarz firmaları görmek istiyor. İnsanları kandırmak kolay ancak piyasada bir saygınlık kazanıp bunu kaybetmemeniz gerekir. Biz müşterilerimize verdiğimiz her printerın hakkını veriyoruz.

 

Şu ana kadar hangi printerları sattınız?

Eray Erten: Şu ana kadar hep MakerBot sattık. Sattığımız müşterilerimiz de hem bizden hem de MakerBot’tan gayet memnun çünkü biz doğru adreslere doğru makineleri verdik, uygun olmayan kişilere vermedik. Ayrıca arkasından her türlü hizmeti ve desteği de sunduk. Bizim şöyle bir stratejimiz var; müşterimizin yanına gittiğimiz zaman neler yapılabileceğiniz öncelikli olarak analiz ediyoruz. Örneğin sadece makine satışıyla işi bitirmiyoruz, optik tarama hizmeti de veriyoruz. Yazılım programı ihtiyacı olduğunda yazılım satışı da yapıyoruz, biz aynı zamanda Delcam firmasının yetkili satış bayisiyiz. Bu yazılımların hem eğitimi, hem satışını hem de desteğini verebiliyoruz. Müşterim bana geldiği zaman her türlü hizmeti alabiliyor.

 

Daha çok hangi sektörlere hizmet ve çözüm sunuyorsunuz?

Eray Erten: Yaptığımız iş itibarıyla her sektöre hitap ediyoruz ama bizim yaklaşık 10 senelik piyasa tecrübemiz var. 2004’ten beri piyasadayız, bu süreçte genelde kalıp ve endüstriyel sanayi üzerine deneyim kazandık. Ancak her sektöre hizmet sunabiliyoruz. Örneğin, Bursa’da bir müşterimiz vardı, tarama makinemizi alıp Bursa’ya gittik ve yaklaşık 21 metrelik tarihi bir binanın dış cephe taramasını kameralarla yaptık, modelledik ve ufak maket yaparak müşterimize verdik. Bu işimiz şu anda Bursa’da bir müzede sergileniyor. Aslında bir alanımız yok ama uzman olduğumuz bir alan var. Kalıpçılık sanayisinde uzmanız çünkü kökenimiz kalıpçılık. Bu alandaki her şeyi çok daha rahat çözebiliyoruz. Bunları sağlayabilen çok fazla firma yok.

 

4B Mühendislik’in geleceğinde ne var?

Eray Erten: 4B Mühendislik yaklaşık 8 aydır faaliyetlerini sürdüren tecrübeli bir firma. İsmimiz 10 yıldır piyasada ve müşterilerimizde var. 4B Mühendislik işe mühendislik firması olarak girdi ve Türkiye’de iddialı bir şekilde hem yazılım hem de printer alanında en iyi firma olma hedefindeyiz. Yeni bir ürün getirmeyi düşünüyoruz, bu ürünü piyasaya sokmaya hazırlanıyoruz. Öyle düşünüyoruz ki bu ürünle birlikte printer sektöründe bir çok şey değişikliğe uğrayacak. 4B her zaman daha iyi yerlerde olacak ama 4B her zaman mühendislik firması olacak.

Yazılım konusuna gelecek olursak; ne tip yazılımları öneriyorsunuz?

Eray Erten: Aslında her yazılım programı kullanılabilir, bunun bir sınırlaması yok. Biz bunu yazılım satarken müşterilerimize de belirtiyoruz, bizim sattığımız yazılım alma konusunda bir baskı yapmıyoruz çünkü en iyi yazılım, sizin en iyi bildiğiniz yazılımdır. Şu anda piyasadaki CAD yazılımların hepsiyle istediğiniz tasarımı yapmanız mümkün. Bu noktada printer ya da başka bir konuda bir kısıtlama yok. Ayrıca printerdan çıktı almak için ille de bir şey çizmenize gerek yok, internette bazı sayfalar var, buradan dataları indirebiliyorsunuz. Ancak buradan indireceğiniz dataların hepsi hazır datalar ve bu noktada sizin hiçbir katkınız yok. Gerçekten bir şey üretmek istiyorsanız, bunu kendiniz çizip kendiniz basmanız gerekir.

Bildiğiniz gibi 3D yazıcılar medikal alanda da kullanılıyor. 4B Mühendislik medikal alanda da hizmet veriyor mu?

Eray Erten: Medikale de hizmet verebiliyoruz. İşin içine tasarım girdiği için bir sıkıntı olmuyor. Medikal alanda bir tecrübemiz yok ancak bu alanla ilgili şu anda bir projemiz var. 3 boyutlu printerın bambaşka bir alanına yöneliyor olacağız. Amacımız bunu tamamen estetik alan için kullanmak. Biz şu anda estetisyenler için özel bir yazılım geliştirdik. MakerBot’un dövme yapabildiğini herkes biliyor, biz şu anda daha ciddi bir işe eğiliyoruz. Biz bu alanda şöyle bir şey geliştirdik; estetisyene gidiyorsunuz, yüz taramanız yapılıyor, bu bilgi bilgisayara aktarılacak, orada burnunuza istenilen müdahaleler yapılacak, son haline getirilecek ve 3D printerdan baskı alınıp size verilecek. Bu noktada istediğiniz müdahaleyi yapıp istediğiniz değişiklikleri yapabileceksiniz. Daha farklı projelerimiz de var, bu onlardan sadece bir tanesi. Şu anda piyasada biraz sessiz ilerliyoruz, fuarlara vs. katılmıyoruz, temel nedeni de bu aslında. Bir şeyleri başarmadan öne çıkmak istemiyoruz.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA