3Boyutlu Yazıcılar ve Gelecek

0
1017

Gün geçmiyor ki bu alanda bir atılım bir çalışma açığa çıkmasın. Gerçekten Amerika’nın bu konudaki çalışmaları bu alanda baya etki gösterdi. Barack Obama’nın ulusa sesleniş konuşmasında sarf ettiği sözlerden dahada ileri gidebileceği anlamını çıkarmak çok da zor değil. Barack Obama’nın yaptığı ulusa sesleniş konuşmasından bir kesit;

 ” Üç boyutlu üretim neredeyse tüm imalat yöntemlerinden devrim yaratma potansiyeline sahip bir teknolojidir. Bunun başka eyaletlerde de gerçekleşmemesi için bir neden yok. Bu akşam, bu merkezlerden 3 tane daha açılacağını beyan ediyorum. Şirketler bu merkezler sayesinde savunma bakanlığı ile ortaklık oluşturarak, globalleşme nedeniyle göz ardı edilmiş bölgeleri yüksek teknoloji iş merkezleri haline dönüştürecekler.”

ve bununla beraber  Obama’nın konuşmasında bahsettiği İmalat İnovasyon Merkezi diğer adıyla National Additive Manufacturing Innovation Institue (NAMII)’dır. 40 dan fazla şirket, 9 üniversite, 11 sivil toplum örgütü şu an NAMII’ye destek vermektedir.

NAMII’nin amaçları;
  • Eğitim kurumları ve şirketler arasında bilgi paylaşım ağı oluşturmak.
  • Katkısal Üretim (Additive Manufacturing) popüler adıyla “3D printing” konusunda araştırma geliştirme faaliyetleri. Daha verimli ve esnek üretim teknolojileri geliştirilmesi.
  • Öğrencileri ve çalışanları bu yeni teknolojiler konusunda eğitmek ve İleri üretim teknolojilerinin getireceği yeniliklere adapte olabilen yüksek yeteneğe sahip iş gücü oluşturmak.

Üç boyutlu yazıcıları bu kadar cazip kılan özellik ise var olan teknolojilerle yapılması imkânsız ya da makul olmayan bir şeyi elde edebilme imkânı. Bilgisayarda program aracılığıyla üç boyutlu hale getirilen her türlü eşya ve nesne artık yeni üretilecek bir kalıba ihtiyaç duymadan üretilebiliyor. Nesneler, plastiği, metali ve diğer maddeleri bir lazer ünitesi kullanarak katmanlar halinde sırayla üretiliyor. Teknoloji o kadar parlak ki bırakın ABD’nin üretim şeklini etkilemeyi, birçok endüstride etkisi olması kaçınılmaz. Bunlar başlıca; uzay araştırmaları, savunma, tıp, taşıma, yiyecek, moda.

NAMII’de bağımsız analist ve 3D yazıcı teknolojisinde ileri gelen uzman Terry Wohlers’in vurguladığı bu teknolojinin 20 yıldan bu yana yeni ürün tasarımlarını test etmek için üretilen modellerde ve prototiplerde zaten kullanıyor olması. NAMII gibi kurumların yeni olarak fark ettiği ve üzerinde çalışmaya başladığı konu ise 3D yazıcının özel, ayrık parçaları talebe karşılık hiçbir fabrika zincirine gerek duymadan üretmede olan güçlü yeteneği ve düşük maliyet getiren önemi. Örneğin jet uçaklarında küçük parçalarda yapılacak değişimlerde ya da kişiye özel çene kemiği gibi implantların getirdiği kullanışlılık 3D yazıcıları birinci sıraya çıkarıyor.  Wohler: “Eğer 10 milyon çöp kovasını satmak için üretiyorsanız, o zaman hayır- belki prototiplerini yapabilirsiniz ama bu yöntemle üretemezsiniz.”

Ama bilinmesi gereken halen, hiçbir özel firmanın üretimde 3D yazıcı devrimini ister ABD olsun ister başka bir ülkede olsun sadece kendi başına yapamayacak olması. Teknoloji henüz karışık makinelerde çalışmak için yeterli kalite, güç ve hassasiyete sahip değil. Bunun için donanıma ihtiyaç duyuyor. Ralp Resnick, NAMII’ın yönetim direktörü,“Makineden makineye tekrarlanabilir ve benzer olan, gerekli şartları karşılayan materyal özelliklerine sahip projelere ihtiyacımız var- özellikle buna ihtiyaç duyan uzay ve savunma endüstrileri gibi endüstrilerde”. NAMII’nın rolü işte burada önem kazanıyor. Devletten aldığı fon yardımıyla şirketler ve üniversiteler birlikte çalışıyor ve 3D yazıcı teknolojisini bu aşamalardan geçiriyor. NAMII kapılarını Ağustos ayında açsa da ileriye dönük, üç yılın sonunda 30 milyon dolarlık  fonun bitmesinin ardından kazanılanlarla Obama’nın ayırdığı 1milyar dolarından arta kalanla geriye kazanım için başka yatırımlar yapılabileceği açık.

 

Peki Şuan 3D Printerlar Ne Durumda

Uçakların gelecekte üretim teknolojilerini kökten değiştirecek bir gelişme İngiltere’de yaşandı. 1.2 m boyunda bir uçak kanat kirişi titanyum malzeme kullanılarak 3D yazıcı ile basıldı.

3d-printed-metal-part-titanium-uk-largest-1

Üretilen parça, 1.2m uzunluğunda, dijital modelden Tel ve yay Katkı ( WAAM ) süreci yardımıyla bilinen 3D baskı teknolojisi kullanılarak 37 saatte gerçekleştirildi. WAAM yüksek depolama oranları ile uçak sanayide kullanılan büyük metal parçaların üretiminde kolaylık sağlar.

Parçaları bu şekilde üretmek istenmesinin temel nedeni maliyetleri düşürmek ve zaman tasarrufu sağlamak olarak söylenebilir. Bunun dışında birçok kaynak prosesi ve bu proseslerin getirdiği dayanım sorunlarıda ortadan kaldırımış olacak. Bugüne kadar BAE Systems zaten 3D gibi Ultem ve Polyamide12 gibi malzemelerden yapılmış metalik olmayan parçaları uçak parçalarının üretiminde kullanıyordu. Ama bu son proje uçak kanatlarının yapımında 3d baskı teknolojilerinin daha yoğun kullanılmasını sağlayacak.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA